Jakich lekarzy wolą pacjenci

lekarz, by  stockimages/w ww.freedigitalphotos,net

Po otrzymaniu informacji o możliwościach leczenia i rokowaniu, chorzy na zaawansowanego raka wolą lekarzy, którzy dostarczają im bardziej optymistycznych informacji oraz postrzegają takich lekarzy jako bardziej współczujących, w momencie przekazywania tych informacji - wynika z nowego badania opublikowanego w JAMA Oncology.

Badanie było przeprowadzone przez naukowców z Univeristy of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz kolegów z Francji, Włoch i Chile.

W przypadku pacjentów z zaawansowaną chorobą, którzy zbliżają się do końca swojego życia, bycie dobrze poinformowanym o opcjach leczenia i rokowaniu, jest kluczem do planowania przyszłości.

Jednak, jeśli chodzi o pacjentów z zaawansowanym rakiem, wiele z nich nie omówiło takich kwestii przed osiągnięciem końcowej fazy życia. Badanie z 2012 roku wykazało, że 69% chorych na raka płuca i 81% chorych na raka jelita grubego nie jest świadoma, że chemioterapia jest mało prawdopodobną metodą leczenia ich choroby.

Autorzy zauważyli, że dla lekarzy często jest ciężko znaleźć odpowiedni sposób na dostarczenie złych wieści dla pacjentów, dla wielu jest to "stresujące" i "wymagające". Dodają, że wielu lekarzy obawia się, że pacjenci będą ich winić za złe rokowanie lub że zniszczą nadzieję pacjenta i spowodują stres emocjonalny.

Ponadto, dostarczanie mniej pozytywnych wiadomości, może sprawiać, że lekarz wydaje się okazywać mniej współczucia dla pacjenta. Naukowcy zauważają: "Chociaż nowoczesne praktyki komunikacyjne podkreślają ważność tego, aby pacjenci byli w pełni świadomi stanu swojego zdrowia, ujawnianie mniej optymistycznych wieści, historycznie, uznaje się za potencjalne źródło cierpienia dla pacjentów".

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania