Leki bez recepty - jak je bezpiecznie stosować

Leki - zdjęcie partnera

W aptekach, drogeriach, a nawet zwykłych sklepach spożywczych dostępnych jest mnóstwo leków i suplementów diety bez recepty. Oznacza to, że możemy je przyjmować bez przepisu i wskazania przez lekarza. O ile te drugie są najczęściej nieszkodliwe dla naszego organizmu, o tyle każdy lek może dawać niechciane skutki uboczne lub np. wchodzić w reakcje z lekami, które przyjmujemy na stałe. Interakcje występują nawet pomiędzy niektórymi preparatami medycznymi a ziołami. Tak więc stosując leki bez recepty, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Na co zwracać uwagę?

Czas i częstotliwość przyjmowania

Z założenia leki bez recepty mają stanowić doraźną pomoc, np. przy sporadycznie pojawiającym się bólu głowy czy lekkim przeziębieniu. Wszelkie bardziej nasilone lub utrzymujące się dłużej dolegliwości powinno się skonsultować z lekarzem. Przykładowo, jeśli gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, udajmy się do przychodni.

Data ważności

Popularne leki bez recepty, które pomagają nam doraźnie w różnych dolegliwościach, często nadmiernie długo zalegają w naszych domowych apteczkach, a gdy się źle poczujemy, odruchowo po nie sięgamy. Warto wcześniej skontrolować czy są jeszcze ważne, czy termin przydatności nie został przekroczony, gdyż wówczas ich zażycie może być dla nas szkodliwe.

Pilnuj tego, gdzie kupujesz

Wszelkie leki, również te bez recepty najlepiej kupować w aptece. W tym miejscu dba się o ich odpowiednie przechowywanie. Wiele preparatów nie lubi nadmiernego nasłonecznienia i wysokich temperatur, a na takie warunki bywają narażone w kioskach, na stacjach benzynowych czy sklepach. Może to doprowadzić do nieprawidłowości, które negatywnie wpłyną na nasz organizm.

Przewlekle przyjmowane leki

Choroby przewlekłe wiążą się z koniecznością przyjmowania konkretnych leków na stałe. Wówczas wszelkie preparaty bez recepty powinno się zażywać bardzo ostrożnie lub pod kontrolą lekarza. Może dochodzić do interakcji i niebezpiecznych powikłań. Warto więc zawsze zasięgnąć porady lub przynajmniej dokładnie czytać ulotkę.

Ciąża oraz karmienie piersią

W tym wyjątkowym okresie wielu leków po prostu stosować nie wolno, gdyż mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Najlepiej przyjęcie każdego preparatu konsultować z lekarzem. Czasem wystarczy rozmowa z farmaceutą lub dokładne studiowanie ulotek, jednak najlepiej unikać przyjmowania zbyt dużej ilości leków bez recepty.

Czytanie ulotek to konieczność

Zawsze dokładnie zapoznaj się z treścią ulotki załączonej do leku bez recepty, sprawdzaj przede wszystkim jego skład, przeciwwskazania i informacje dotycząc stosowania.

Uwaga na alergie!

Jeśli jesteś alergikiem i występowała u Ciebie nadwrażliwość na jakikolwiek składnik chemiczny, koniecznie sprawdź skład preparatu przed jego zakupem i jeśli niebezpieczna substancja w nim występuje, nie stosuj go!

Nie dopuść do przedawkowania

Jeśli musisz nabyć leki, od razu kup wszystkie, które zamierzasz stosować. Pozwoli to farmaceucie na sprawdzenie, czy nie dochodzi do kumulowania się dawek oraz, czy leki nie wchodzą w niebezpieczne interakcje.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania