Na samopoczucie pacjentów onkologicznych pomaga muzykoterapia.

Główny autor badań Joke Bradt z Derxel University w Filadelfi podkreśla iż uzyskane w trakcie jego badań wyniki testów wskazują że zajęcia z muzyką może być użyteczne dla pacjentów oddziałów onkologicznych jako terapia wspomagająca główne leczenia - takie informacje można przeczytać na portalu PAP-Nauka w Polsce.

Analiza badawcza objęła badań w których udział pacjentów chorujących na różnego typu nowotwory złośliwe. W wzięło łącznie badaniach pacjenci uczestniczyli w zajęciach muzykoterapeutycznych które były prowadzone przez osobę wykwalifikowaną, a w 17 pozostałych badaniach chorzy słuchali muzyki z udostępnionych im nagrań. Jak pokazały wyniki doświadczeń muzyka w znacznym stopniu powoduje łagodzeniu leków u chorych w porównaniu ze standardowymi metodami które są w tym celu stosowane. Autor badań podkreśla iż w badaniach w których chorzy są świadomi terapeutycznej metody, gdyż nie można jej zastąpić placebo istnieje możliwość pojawienia się błędów. Siła sugestii pacjenta może niestety wpływa na ocenę tak subiektywnych wskaźników jakimi są natężenia bólu, jakość życia czy tez poziom odczuwanego przez osobę lęku.

Potrzeba kolejnych badań aby móc w pełni ocenić w jaki sposób muzykoterapia wpływa na inny psychiczne aspekty choroby nowotworowej.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania