Na nowej liście refundacyjnej znajdą się nowe leki na cukrzycę.

antybiotyki_txt_300x0_romiar-niestandardowy.jpg

Ministerstwo Zdrowia na listę leków podlegających refundacji wpisała nowe leki inkretynowe które stosowane są w terapii cukrzycy typu 2, hamujące rozwój choroby i opóźniające konieczność zażywania przez chorego insuliny. Nowa lista refundowanych leków ma zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

Leki inkretynowe są w naszym kraju dostępne od 4 lat. W postaci tabletek kosztują od 200 do 250 złotych a w zastrzykach około 600, dlatego też wielu z chorych rezygnuje z ich zażywania ze względu na duże nakłady finansowe które do tej pory musiały być pokrywane z ich portfeli. W ramach refundacji mieli oni do dyspozycji tylko metforminę będącą lekiem wzmacniającym działanie ich własnej insuliny. Niestety stosowanie tego leku pociąga za sobą bardzo duże konsekwencji w postaci skutków ubocznych tj. nawracające bóle brzucha, wzdęcia, biegunki. Dodatkowo nie mogą go zażywać osoby które mają oprócz cukrzycy również zaburzenia pracy nerek. Leki inkretynowe są równiez określane jako leki inteligentne gdyż powodują wzrost wydzielania insuliny przez trzustkę tylko wtedy gdy występuje jej brak w organizmie. Dodatkowo poprawiają spalanie glukozy, co umożliwią pacjentowi na utrzymanie prawidłowej wagi a nawet jej redukcję co również opóźnia moment rozpoczęcia insulinoterapii. Leki inkterynowe miały od dawna pozytywną opinię wystawioną przez AOTM lecz MZ mówił o tym iz sa to leki zbyt drogie i nie mogą przez to podlegać refundacji. MZ tłumaczy sie tym że biorąc pod uwagę liczbę chorych na cukrzyce w Polsce, obawiali się o to że refundacja leków mogłaby w znaczący sposób obciążyć budżet płatnika. Jednakże jak pokazują analizy stosowanie tych leków jest dużo korzystniejszy finansowo gdyż nie ma co do ich skuteczności wątpliwości, chory nie tyje a dzięki tylko 2 lekom inkterynowym może nawet zrzucić na wadze.

Na nowej liści refundacyjnej znalazły się jak na razie tylko leki w postaci tabletek i sa to 2 produkty - sitagliptyna i wildagliptyna. Wśród leków inkterynowych w postaci tabletek jest również 3 który nie został ujęty na liście co bardzo zaskoczyło lekarzy gdyż pod względem ceny do skuteczności jest on najkorzystniejszy a chodzi tu o saksagliptynę. Niestety limit refundacyjny wynosi około 170 złotych na opakowanie co skutkuje tym że pacjenci i tak będą musieli jeszcze dopłacać do leków od 30 do 80 złotych na opakowaniu.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Bardzo chciałabym stosować

Bardzo chciałabym stosować te leki na cukrzycę, ale są za drobie i nie stać mnie przy mojej wys. emerytury czyli 1200 zł.Leki te powinny być zdecydowanie tańsze.Dopłata powinna wynosić max. 30 zł do opakowania.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania