Nowa lista leków refundowanych powoduje wzrost odpłatności za insuliny.

Zastrzyk - freerangestock.com

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez IMS Health według nowej listy refundacyjnej pacjenci chorujący na cukrzycę będą płacili więcej za 38 insulin. 670 mln zł jest kwota dotychczasowej refundacji leków które zostały wprowadzone na listę refundacyjną w czwartek 29 grudnia.

Zdaniem IMS Health które jest największą na świecie firmą specjalizująca się w dostarczaniu informacji i rozwiązań zarządczych dla przemysłu farmaceutycznego, po przeprowadzeniu porównania dotychczas używanych detalicznych cen urzędowych 38 insulin z nowymi cenami które będą wprowadzone w życie od nowego roku wzrost cen dotyczy 20 leków które stanowią około 19% udziału wartościowego w rynku insulin w pierwszych 9 miesiącach 2011 roku. Jednakże po porównaniu cen realnych czyli takich jakie były dostępne nie na papierze a w aptekach i uwzględniały rabaty dostępne dla pacjentów to odpłatność po wejściu w życie nowej listy refundacyjnej wzrasta dla wszystkich 38 insulin. Według IMS Health wartość dotychczasowej refundacji leków które wróciły na listę refundacyjna w czwartek 29 grudnia wynosiła 67 mln zł i dotyczyła wiele tysięcy pacjentów chorych na cukrzycę. Zdaniem specjalistów z wypowiedzi MZ Bartosza Arłukowicza na listę leków refundowanych powrócą nie uwzględnione w niej za pierwszym razem paski do glukonometów używane w leczeniu cukrzycy, leki dla chorych na schizofrenię i chorobę Parkinsona, leki stosowane przez pacjentów chorujących na nowotwory oraz leki chroniące życie osób po przeszczepach.
Zmieniony zostanie też poziom odpłatności leków m.in. dla dzieci chorych na astmę, na leczeniu bólu związanego z chorobą nowotworową i cukrzycę. W astmie zmiana ta bezie dotyczyła leków które są używane w leczeniu u dzieci do nebulizacji. Pacjenci chorujący na nowotwory mają mieć również zapewniony dostęp do leczenia bólu w grupie leków używanych w postaci plastrów przeciwbólowych czy tabletek podpoliczkowych. Kolejnymi grupami chorych które zostały zapewnione przez Ministerstwo o zmianie odpłatności są dzieci ze zdiagnozowaną cukrzycą, osoby cierpiące na cukrzyce typu I, kobiety w ciąży z nabyta cukrzyca ciężarnych i osoby które stosują intensywną insulinoterapię – ci pacjenci będą mogły zakupić paski do pomiarów poziomu cukru we krwi za ryczałtową cenę 3,20 zł. Dodatkowo chorzy będący poddawani terapii z zastosowaniem leków immunosupresyjnych, stosowanych przewlekle u chorych po przeszczepach będą mieli zapewnione swoje leki w opłacie ryczałtowej.
Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania