Ministerstwo Zdrowia wydało pozwolenie na import zamienników leków stosowanych przy chemioterapii

krew_szpital_jup_550.jpeg

Bartosz Arłukowicz – Minister zdrowia wydał pozwolenie na sprowadzanie zamienników leków stosowanych w chemioterapii w ilościach hurtowych.

Część szpitali ma obecnie problem z zakupem cytostatyków, które stosuje się w leczeniu nowotworów. Jeden z dotychczasowych producentów nie jest w stanie wytwarzać takich ilości jak do tej pory. Można je nabyć jedynie w jednej z wrocławskich hurtowni – informuje rzeczniczka MZ, Agnieszka Gołąbek.

Każdy szpital, który ma problem z zakupem cytostatyków może skorzystać z tzw. importu docelowego – sprowadzanie leku z zagranicy dla konkretnego pacjenta, realizowany wg. szczegółowych zaleceń lekarza. Dodatkowo Minister Zdrowia wydał pozwolenie na import zamienników leków potrzebnych do leczenia nowotworów w ilościach hurtowych.

Resort zdrowia poinformował w ubiegłym tygodniu, że zakończono negocjacje odnośnie leków, które od lipca mają być wykorzystywane w chemioterapii. Pierwszego lipca stosowane dotychczas programy terapeutyczne mają zostać zastąpione programami lekowymi. Każdy lek, w każdym wskazaniu będzie miał oddzielny program, który posłuży jako jedna z form refundacji. Będzie to nowy rodzaj świadczenia na realizację którego świadczeniodawca będzie musiał zawrzeć nową umowę.

NFZ ma obowiązek zapewnić wszystkim pacjentom dostęp do świadczeń, które są udzielane w ramach nowych programów lekowych. Musi jednak odpowiednio wcześniej ogłosić postępowanie w sprawie tych umów, aby mogły zostać zawarte do 30 czerwca, tak aby ich realizacja mogła ruszyć od 1 lipca.

Źródło: PAP

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania