Naprawiające skórę komórki szpiku.

Blood pads - freerangestock.com

Eksperci z Królewskiego College’u Londyńskiego Uniwersytetu w Osace dokonali identyfikacji specyficznych komórek szpiku, które maja zdolność przekształcania się w komórki skóry tak aby móc dokonywać napraw skóry.

Dzięki lepszemu zrozumieniu procesów naprawczych skóry możliwe będzie zdaniem naukowców zrewolucjonizowanie podejścia do leczenia rak w tym również ran typu chronicznego tj. owrzodzenia nóg, oparzeń, odleżyn. Nowe badania dają nadzieję dla tych chorych którzy cierpią na choroby genetyczne skóry tj. pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Już z wcześniejszych badań wnioskowano i podejrzewano iż szpik kostny może pełnić role w gojeniu się ran skóry lecz do tej pory nie było wiadome które dokładnie komórki szpiku biorą udział w tym procesie i co powoduje jego uruchomienie. Niewiadomą również stanowiło jak kluczowe komórki trafiają do potrzebujących ich miejsc. Japońsko0brytyjski zespół naukowcy prowadził swoje badania na myszach. Naukowcy porównywali zjawiska jakie zachodzą przy gojeniu się ran z wykorzystaniem przeszczepu skórnego oraz ran które nie były poddawane przeszczepom. Zostało ustalone iż w 2 przypadku mała część komórek szpiku przemieszczała się w kierunku rany, a to powodowało nieduży wpływ na gojenie się naskórkowe. Jednak kiedy gryzonie przechodziły przeszczep skory w miejsce rany, do miedjca tego zmierzały znacznie większe ilość specyficznych szpikopochodnych komórek. Zadanie tych szpikopochodnych komórek polegało na przyspieszenie gojenie się i tworzenie nowej skóry. Naukowcy wykazali iż około 1:450 komórek szpiku posiada zdolności do przekształcania się w komórek skóry i jej regeneracji.

Zwierzęta z pierwszej grupy przeszczepowej, miały przeszczepianą skórę o pełnej grubości do naturalna skóra myszy. Dodatkowo przechodziły one przeszczep szpiku kostnego od osobników które miały wszczepiony gen odpowiadający za produkcje zielonego białka fluorescencyjnego – GFP. Jak w skrócie można opisać wykryty i zidentyfikowany proces ? Otóż uszkodzone komórki skóry wytwarzają sygnalizujące dystres białko HMGB1 które może mobilizować komórki szpiku i prowadzić je do miejsc gdzie mogą spełnić swoja rolę. We krwi myszy z przeczepioną skórą tego właśnie „nośnikowego” białka HMGB1 było więcej. Naukowcy zaznaczają iż w świetle uzyskanych przez nich wyników badań przeszczep objawia się jako nie tylko lekarstwo na pokrycie ran lecz również jako bioreaktor który uruchamia jej regenerację.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania