Nerka 3D stanie się standardem w symulacji operacji nowotworu?

Image credit: European Association of Urology

Na kongresie European Association of Urology w Sztokholmie, chirurdzy z Japonii ogłosili, że przy wykorzystaniu technologii drukowania przestrzennego (3D), stworzyli nerki zawierające guzy nowotworowe. W ten sposób stworzone nerki mają być wykorzystywane w symulacji operacji nowotworu.

Tak bardzo reklamowana technologia druku 3D, zaczyna odciskać swój ślad w dziedzinach klinicznych i chirurgicznych. W 2012 roku, naukowcy wykorzystali wzory sieci naczyń krwionośnych wydrukowane w technologii 3D, w ramach kroku w kierunku rewitalizacji całego narządu.

Niedawno, wiele portali poinformowało o rozległej rekonstrukcji twarzy ofiary wypadku motocyklowego, która została przeprowadzona przez lekarzy w Wielkiej Brytanii przy pomocy druku 3D.

Chirurdzy z Kobe University, którzy zaprezentowali swoje prace podczas kongresu European Association of Urology (EAU), jednak nie chcą tworzyć nerek zamiennych. Zamiast tego, metodą druku 3D, byłyby produkowane modele nerek w dokładnej skali, jak te zagrożone nerki (dotknięte chorobą) u pacjentów z rakiem nerki.

Ósmym najczęściej występującym nowotworem u dorosłych, jest rak nerki, który zazwyczaj jest leczony operacyjnie. Ale operacja jest trudna i stresująca, z powodu wysokich wymagań w zakresie szybkości i dokładności.

Za pomocą tomografii komputerowej, chirurdzy stworzyli skany 3D nerek ich pacjentów. Następnie, wykorzystali je do skonstruowania przejrzystego modelu nerki w 3D. Model był na tyle przejrzysty, aby lekarze mogli dokładnie zobaczyć, jak są rozmieszczone naczynia krwionośne w nerce pacjenta.

Chirurdzy byli wówczas w stanie symulować operację nerki za pomocą robota, przed wykonaniem rzeczywistej operacji.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania