New England Journal of Medicine: jeżeli nie ma odpowiedzi na leczenie anemii – to może być zapowiedź ryzyka wystąpienia choroby

heart.jpg

Chorzy którzy cierpią jednocześnie na cukrzyce, niewydolność nerek i anemię i nie wykazują reakcji na przeciwanemiczne medykamenty są bardziej narażeni na choroby serca.

Naukowcy z Teksańskiego Uniwersytetu przeprowadzili testy nad derbepoetyna alfa, stymulująca produkvje erytrocytów. Jest ona stosowana w terapii zapobiegającej i zwalczającej anemię. Według dr Roberta Toto, który jest głównym autorem Abadan, darbepoetyna alfa nie wykazuje korzystniejszego działania niż placebo jeżeli chodzi o polepszanie stanu pacjentów chorujących jednocześnie na choroby serca i niewydolność nerek. Ma jednej działanie korzystne dla transfuzji krwi gdyż zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów. W trakcie badań brało udział 4 tysiące pacjentów chorujących jednocześnie na anemię, niewydolność nerek, niewymagającej dializowania i cukrzycę typu 2. Te 3 schorzenia na raz występują u około miliona mieszkańców USA. Uczestników badania podzielono na 2 grupy. Jedna otrzymywała lek a druga standardowo jako grupa kontrolna placebo. Później pacjentów podzielono po raz kolejny, gdzie pierwsza grupę stanowili ci których poziom hemoglobiny we krwi wzrastał bezpośrednio po zaaplikowaniu darbepoetyny alfa, a w 2 znaleźli się ci, których organizmy reagowały słabiej na lek i hemoglobina utrzymywała się na niskim poziomie stężenia.

Po porównaniu wyników badań, badacze zauważyli, że osoby które w małym stopniu reagowały na lek były bardziej narażone na wystąpienie zawały, udaru, niewydolności serca i ostatecznie zgonu. Według nich wnioski płynące z badania sugerują że leczenie anemii powinno być dostosowane w zależności od reakcji pacjenta na podawane mu leki. Dodatkowo badanie reakcji na darpoetynę może kiedyś pomocne w identyfikacji pacjentów którzy znajdują się w grupie ryzyka.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania