Nie zaniedbuj uzębienia, bo zwiększasz ryzyko groźnych chorób

Usunięty ząb - zdjęcie partnera

Wielu z nas dentystę odwiedza niechętnie lub tylko w sytuacji, gdy zęby zaczynają boleć. Ciągle planujemy np. że uzębieniem zajmiemy się, gdy przejdziemy na emeryturę. Jest to jednak zdecydowanie za późno. Nieprawidłowości, jakie do tego czasu będą zachodzić w naszej jamie ustnej, mogą przyczynić się do zdecydowanie szybszego rozwinięcia się np. demencji, choroby Alzheimera, nowotworów, czy tzw. zespołu słabości.

Parodontoza przyczynia się do rozwoju Alzheimera!

Nasze dziąsła powinny być zdrowe z wielu powodów. Oczywiście, jeśli pojawiają się w nich nieprawidłowości, to zagrożone są nasze zęby, jednak jak się okazuje, mogą również prowadzić do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu jednego z najważniejszych organów w naszym ciele, czyli mózgu. Na świecie prowadzone były i nadal są liczne badania, które udowadniają i potwierdzają, że zły stan dziąseł ma wpływ na pamięć, funkcje poznawcze, a w przypadku osób z Alzheimerem oddziałuje na postęp choroby. Badania wykazały, że osoby z parodontozą i innymi chorobami dziąseł muszą liczyć się ze znacznie szybszą progresją zaburzeń pamięci.

Czy zaniedbane zęby mogą skutkować demencją?

Na ten fakt nie mamy jeszcze wielu potwierdzeń, jednak w jednym z badań, jakie zostały przeprowadzone, wykazano, że jeśli myje się zęby mniej niż raz dziennie, to trzeba się liczyć z zagrożeniem demencją na poziomie nawet o 65% większym, niż ma to miejsce u osób, które po szczoteczkę sięgają nawet 3 razy dziennie. Zaobserwowano również że osoby starsze, u których widoczne są problemy z uzębieniem braki w jego obrębie, mają zdecydowanie większe kłopoty z pamięcią niżeli ich rówieśnicy, którzy w gabinecie dentysty bywają regularnie i dbają o stan uzębienia.

Słabsze zdrowie

Zły stan uzębienia negatywnie wpływa również na nasze zdrowie ogólne. Fakt ten zauważalny staje się u osób, które przekroczą 50,60 rok życia, gdyż jest to czas, w którym statystycznie stajemy się zdecydowanie bardziej podatni na różnego rodzaju schorzenia. Niewłaściwa higiena jamy ustnej, braki w uzębieniu mogą doprowadzić do tzw. zespołu słabości. Jest to specyficzny zbiór objawów, które najczęściej obserwuje się u osób starszych. Pojawia się osłabienie, przemęczenie, spadek masy mięśniowej, spadek masy ciała, obniża się również poziom aktywności. U takich osób notuje się zdecydowanie większą podatność na różnego rodzaju choroby.

Bezzębie, braki w uzębieniu

Większość przypadków bezzębia notowanych jest u osób starszych, jednak i od tej reguły są wyjątki. Zęby tracimy najczęściej w konsekwencji zaniedbań i nieleczonych schorzeń takich jak parodontoza, urazy czy schorzenia ogólne. Braki w uzębieniu sprawiają, że dochodzi do zmiany rysów twarzy, pojawiają się bruzdy i zmarszczki, spada jakość życia i pojawiają się problemy funkcjonalne. Może dojść do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, miażdżycy, nowotworów głowy i szyi, pojawia się seplenienie, problemy z rozdrabnianiem pokarmu, spadek wagi ciała i braki w składnikach odżywczych.

Choroby dziąseł i schorzenia nowotworowe

Badania, które dotąd przeprowadzono, sugerują, że choroby w obrębie dziąseł mogą mieć związek z rozwojem nowotworów. Ma to miejsce w szczególności u osób starszych, u których parodontozę obserwujemy zdecydowanie najczęściej. Największym zagrożeniem jest rak przełyku, gdyż bakterię przyzębia mają najlepszy dostęp do jego błon śluzowych. Występujący przewlekle stan zapalny, w obrębie tkanek dziąseł zwiększa również predyspozycję do wystąpienia raka żołądka, raka pęcherza moczowego oraz raka piersi.

Jak się chronić?

Wniosek jest jeden, koniecznie należy skrupulatnie dbać o stan swojego uzębienia, szczotkować nawet kilka razy dziennie. Wizyty u stomatologa również powinny odbywać się regularnie. Pozwoli to nie tylko na uniknięcie ubytków, ale również na zmniejszenie predyspozycji na wiele niebezpiecznych schorzeń.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania