Nowoczesne akceleratory w terapii onkologicznej

freerangestock.com  gabinet

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku pracuje nad nowoczesnymi urządzeniami wykorzystującymi akceleratory m.in. w terapii onkologicznej.

Badania i prace konstrukcyjne zostaną sfinansowane z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Przeznaczono na ten cel 79 mln złotych. "AiD - akceleratory i detektory" to skrócona nazwa projektu "Rozwój specjalizowanych systemów wykorzystujących akceleratory i detektory promieniowania jonizującego do terapii medycznej oraz wykrywania materiałów niebezpiecznych i odpadów toksycznych".

Kierownik projektu dr Agnieszka Syntfeld-Każuch z Zakładu Fizyki Detektorów NCBJ opisuje inwestycję: "To projekt o dużym potencjale rynkowym. Wciąż wzrasta liczba zachorowań na nowotwory, radioterapia jest skuteczna i ekonomiczna, a w krajach poza ścisłą światową czołówką brakuje sprzętu. Według zaleceń WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) w Polsce należy podwoić liczbę urządzeń do radioterapii”.

Konkurs dla Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka został rozpisany na 6 lat. Jego właściwa realizacja rozpoczęła się w 2008 roku. Termin jego zakończenia to grudzień 2013 roku. Zadeklarowano również sprzedaż urządzeń do 3-4 lat po zakończeniu wdrożenia projektu.

Źródło: PAP

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania