O niestrawności żołądka, czyli dlaczego boli brzuch

Niestrawność - zdjęcie partnera

Zgaga, odbijanie się, uczucie ciężkości i przepełnienia, bóle w górnej części brzucha – te objawy niestrawności żołądka czasem mogą sygnalizować poważne schorzenie. Pozbyć się nieprzyjemnych symptomów pomogą domowe środki.

Może dotknąć każdego, chociaż do niedawna w grupie wiekowej najczęściej skarżącej się na problemy żołądkowe przeważały osoby od 50 roku życia. Jednak w ostatnich latach odsetek  młodych, nieprzekraczających trzydziestki, a zmagających się z niestrawnością, wzrósł do 39 procent. Przyczyną tego jest współczesny tryb życia: stresująca praca, brak czasu na odpoczynek, zjadanie posiłków w biegu. Jak twierdzą naukowcy, obecnie statystyki są alarmujące: niemal połowa Polaków cierpi na niestrawność i ta dolegliwość w znacznym stopniu utrudnia im życie. Warto więc dowiedzieć się, jak rozpoznać symptomy niestrawności żołądka i co może przynieść szybką ulgę w tej przypadłości.

Objawy niestrawności żołądka

Do symptomów sygnalizujących o złym trawieniu należą przede wszystkim: bóle brzucha, zwłaszcza w górnej jego części, zgaga, odbijanie treści pokarmowej, uczucie ciężkości, senności i rozdrażnienia. Charakterystycznymi objawami niestrawności żołądka są też: uczucie pełności w brzuchu, wzdęcia, a czasem też nudności, wymioty i biegunka. Powszechnie uważa się, że niestrawność jest „chorobą poświąteczną” - wiadomo, uroczystości rodzinne i okresy świąteczne często są spędzane przy stole i przyczyniają się do spożywania większej niż zwykle ilości posiłków.  Przeciążony jedzeniem organizm zaczyna się więc buntować, co objawia się właśnie niestrawnością żołądka. Przyczyny występowania dolegliwości można podzielić na dwie kategorie. Do pierwszej należy zaliczyć takie, które są spowodowane złą dietą albo nieodpowiednimi nawykami żywieniowymi, a więc: zjedzenie zbyt dużej ilości potraw, spożycie nieświeżych produktów, przyjmowanie antybiotyków i leków na reumatyzm, podrażnienie ścianek żołądka alkoholem albo dymem tytoniowym, nadmierny stres. Te przyczyny dotyczą głównie osób młodych i dzieci. W drugiej grupie znajdą się przyczyny niestrawności związane ze stanem chorobowym: wrzodami żołądka albo dwunastnicy, chorobą refluksową, zapaleniem żołądka albo trzustki, rakiem układu trawiennego. Przyczyny niestrawności z drugiej grupy w większej mierze dotyczą starszych pacjentów. Więcej przyczyn znaleźć można tutaj: http://www.verdin.pl/jakie-sa-przyczyny-niestrawnosci.html.

Jak leczyć niestrawność?

O ile niestrawność wywołana stanem chorobowym powinna być leczona pod nadzorem specjalistów, środkami zaleconymi przez lekarzy, o tyle dolegliwości wywołane niewłaściwymi nawykami żywieniowymi można skutecznie leczyć domowymi sposobami. A zacząć należy od zmiany diety na lekkostrawną. Osoby uskarżające się na częste niestrawności powinny zrezygnować z potraw smażonych, tłustych i bardzo przetworzonych – półfabrykatów i mrożonek. Nie wolno jeść surowych warzyw i owoców mogących podrażnić żołądek. Potrawy muszą być postne, gotowane na parze lub pieczone. W leczeniu niestrawności pomaga też zmniejszenie ilości spożywanego jednorazowo pokarmu i rozłożenie jadłospisu na 3-4 posiłki w ciągu dnia. Przy czym, ostatni powinien być zjadany najpóźniej 3 godziny przed snem. Uniknąć wzdęcia pomoże usunięcie z menu sprzyjających perystaltyce produktów: grochu, fasoli, jabłek, a także napojów kolorowych i gazowanych. W czasie kilkudniowej diety pomagającej na niestrawność lepiej pijać napary ziołowe. W dolegliwościach żołądkowych pomagają: dziurawiec, siemię lniane, mięta. Można też zastosować dostępne w aptece suplementy diety, ułatwiające trawienie i niwelujące nieprzyjemne objawy. 

Jak uchronić się przed niestrawnością?

Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć, także niestrawność. Dlatego warto przestrzegać kilku zasad, by w przyszłości uniknąć przykrych dolegliwości żołądkowych. Zamiast jeść szybko, w biegu, lepiej przeznaczyć trochę więcej czasu na posiłek i zjeść go w spokoju. Przy okazji, lepiej nakładać na talerz mniejsze porcje i częściej się stołować, a między posiłkami zażywać odrobiny ruchu. Nie warto najadać się przed snem. I koniecznie należy ograniczyć obficie solone, słodzone, przyprawione potrawy, a także dania tłuste i smażone. Żołądek za to podziękuje!

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania