Pracujące w szpitalach... roboty?

robocik2.gif

Roboty będące opiekunami chorych w Japonii namnażają się w zadziwiającym tempie. Zostały im nawet poświęcone targi w Tokio. Tam będzie można przyjrzeć się prawdziwym gwiazdom wśród tych robotów. Na targach znalazły się powiem specjaliści od mycia głowy lub też droid opowiadający za komunikacje między chorym a jego opiekunami którzy są ludźmi.

W niedalekiej przyszłości osoby starsze oraz inne osoby przebywające w szpitalu którym brak autonomii będą mogły korzystać z usług które zapewni im nowa generacja robotów-opiekunów. Cześć z tych robotów zostanie przedstawionych na międzynarodowej wystawie International Care and Rehabilitaion Exhibiotion która odbędzie się od 5 do 7 października 2011 roku w Tokio w Japonii. Ta 3-dniowa wystawa będzie miejscem gdzie zostaną pokazane ostatnie wynalazki w dziedzinie opieki nad pacjentami a głównie chodzi tutaj o pomoc techniczną w poruszaniu się pacjentów, typu fotele na kółkach lecz również nie zabraknie produktów do kąpieli, akcesoriów do łóżek jak również produktów reedukacyjnych. Lecz prawdziwa gwiazdą targów z całą pewnością okażą się zrobotyzowani opiekunowie pacjentów które stworzyła firma Panasonic. Hospi-Rimo właśnie uzupełniła ofertę robotów-opiekunów firmy Panasonic i pojawi się u boku Robotic Bed czyli zrobotyzowanego łóżka oraz tzw. Hair-Washing czyli specjalny robot do mysia włosów. Hospi-Rimo jest pośrednikiem między pacjentami którzy są przykuci do szpitalnego łóżka lub też mają ograniczona mobilność, a szpitalnym personelem a nawet bliskimi chorego. Taki robot jest przydatny dla chorych kiedy ich normalny ludzki opiekun będzie w innym pomieszczeniu lub zupełnie poza miejscem przebywania chorego. Robot na którego ekranie przedstawia się uśmiechnięta twarz porusza się zupełnie sam a jego ekran pozwala na interakcje między rozmówcami tak jakby widzieli się w 4 oczy.

Firma Panasonic na tokijskich targach również zaprezentuje nową wersję poprzedniego robota Hair-Washing który teraz będzie zdolny do przeprowadzania wszystkich kolejnych etapów mycia włosów pacjenta, począwszy od namoczenia włosów po suszenie.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania