Nie musisz już biegać po przychodniach, aby mieć pełen dostęp do historii swoich chorób i nowych recept

Komputer - zdjęcie partnera

W przychodniach i u specjalistów kolejki, w związku z czym często na wizytę musimy czekać bardzo długo. Osoby chorujące przewlekle również miały problemy z regularnym zdobywaniem recept na leki, które muszą nieustannie przyjmować. Kolejnym problemem była np. dokumentacja medyczna. Rozpoczęcie leczenia w nowej placówce medycznej, czy pobyt w szpitalu wymagały bowiem często kserowania informacji os naszych lekarzy z określonego czasu i zabieranie tego ze sobą, w przeciwnym razie nowi lekarze opierali się jedynie na wywiadzie i informacjach, jakich udziela sam pacjent. Te i wiele innych problemów ma rozwiązać nowoczesny system, który już od pewnego czasu działa w Polsce, jednak stale się rozwija, jest za to popularny na zachodzie. W dzisiejszych czasach bardzo wiele spraw jesteśmy w stanie załatwić zdalnie – przez internet, telefon – warto więc rozważyć możliwości jakie dało nam Internetowe Konto Pacjenta oraz E-Recepta czyli projekty wprowadzone przez nasz rząd.

Internetowe Konto Pacjenta – co to jest i jak z tego korzystać?

W celu założenia Internetowego Konta Pacjenta (IKP) musimy posiadać Profil Zaufany. Jest on rodzajem naszego elektronicznego podpisu. Jego założenie jest bardzo proste – wystarczy pierwsza rejestracja z podaniem określonych w formularzu danych, a następnie powinniśmy potwierdzić profil z dowodem osobistym w dowolnym urzędzie – może to być np. najbliższy Urząd Skarbowy czy ZUS. Procedura zajmie chwilę i będzie wymagała sprawdzenia danych i jednego podpisu. Wówczas zyskujemy zdecydowane ułatwienie w załatwianiu wielu spraw urzędowych z pomocą właśnie Profilu Zaufanego. Daje on nam także możliwość dostępu do Internetowego Konta Pacjenta. Wystarczy zalogować się danymi z Profilu i już możemy przeglądać zawarte tam informacje na temat naszego zdrowia.

Internetowe Konto Pacjenta zapisuje historię naszego zdrowia – widnieją w nim wszystkie wystawione nam recepty oraz ich status, czyli czy zostały zrealizowane czy też nie. Możemy sprawdzić zaplanowane wizyty u specjalistów, wystawione skierowania, czy nadać bliskim lub chociażby lekarzom w szpitalu dostęp do zgromadzonych na temat naszego zdrowia danych. Dodatkowo rodzice i opiekunowie prawni mają pełen dostęp do kąt swoich dzieci, do czasu ukończenia przez nie 18 roku życia.

W systemie widoczne będą wszystkie E-Recepty z dokładną informacją o dawkowaniu leków. Dzięki temu nie będzie więcej konieczności dopytywania lekarza co zostało zapisane na kartce i pilnowania jej. Teraz pewne i dokładne dawkowanie będziemy mieć zawsze pod ręką, co znacząco może przyczynić się do skuteczności prowadzonych terapii oraz eliminacji błędów w dawkowaniu. Możemy tu również sprawdzić, jakie recepty, również te w formie papierowej zrealizowaliśmy po 1 stycznia 2019 roku.

Kolejnym elementem Internetowego Konta Pacjenta jest dostęp do historii leczenia, wizyt u specjalistów, które odbyły się od roku 2008. W ten sposób jeśli trafiamy pod opiekę nowego lekarza, może on bez problemu zapoznać się z tym, w jaki sposób leczyliśmy się w ostatnich latach i zadbać o odpowiednią kontynuację. Dostęp do informacji na temat naszego zdrowia z określonego przez nas zakresu czasowego możemy nadać zarówno bliskiej osobie, jak i dowolnemu pracownikowi medycznemu.

I wreszcie, dzięki IKP możemy otrzymać swoją receptę za pośrednictwem maila lub sms-a. Koniec z papierowymi receptami i błędami w ich wypisywaniu, czy pomyłkami w aptece w wydawaniu leków przez nieczytelnie wypisane recepty. Dodatkowo osoby, które cierpią na choroby przewlekłe mogą skonsultować się z lekarzem i otrzymywać kolejne recepty bez konieczności wizyt w gabinecie.

Otrzymanie e-skierowania sprawi, że w systemie pojawią się zaplanowane wizyty u lekarza, pobyty w szpitalu i zabiegi. Ułatwia to znacząco komunikację pomiędzy personelem medycznym a pacjentami, i co ważne może realnie wpłynąć na zmniejszenie kolejek do szpitali i specjalistów, gdyż dążymy do zminimalizowania zapisywania się do kilku lekarzy i nie rezygnowania z umówionych wizyt.

E-Recepta – wygodne i przyszłościowe rozwiązanie

Sposób przepisywania leków, jakim jest właśnie E-Recepta działa w wielu państwach zachodnich od lat i świetnie się sprawdza. Rozwiązanie to pozwala na znaczące ograniczenie ryzyka, że pacjentowi zostanie wydany nieprawidłowy lek. Istotne jest, że takie zalecenie możemy zrealizować w dowolnej aptece, a nie ma konieczności wizyty w gabinecie lekarskim, aby otrzymać E-Receptę.

Specjaliści wskazują również, że terapie pacjentów znacząco zyskują na poziomie bezpieczeństwa dzięki pełnemu dostępowi do historii wystawionych recept na Internetowym Koncie Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl . Pacjent zyskuje również bardzo czytelne informacje odnośnie dawkowania leku, który został mu przepisany – może do nich wracać korzystając ze swojego internetowego konta pacjenta.

Sam system działa bardzo prosto, jest intuicyjny w obsłudze, nie ma tu zbędnych elementów, które by nas rozpraszały, dzięki czemu łatwo jest znaleźć dokładnie to czego szukamy. Dodatkowo jeśli potrzebujemy więcej informacji możemy skontaktować się z serwisem pod nr tel. 19457 lub napisać na adres e-recepta@csioz.pl.

Jak wygląda wystawienie i zrealizowanie E-Recepty?

W pierwszej kolejności lekarz dokonuje wystawienie dla nas E-Recepty. Wówczas otrzymujemy od niego specjalny wydruk informacyjny lub E-Receptę drogą mailową bądź jako SMS zawierający 4-cyfrowy kod. Następnie udajemy się do dowolnej apteki. Farmaceuta musi zeskanować posiadany przez nas specjalny kod lub wpisać 4 cyfry z sms-a i nr pesel. Wówczas uzyskuje informacje o recepcie i może nam wydać odpowiednie leki.

Pacjenci chwalą sobie swobodną możliwość dostępu do własnych danych medycznych. Internetowe Konto Pacjenta sprawia, że wszystko jest w jednym miejscu i możemy skorzystać z tego, gdy potrzebujemy lub nadać uprawnienia innym. Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom zyskujemy na czasie, a że są one łatwe w obsłudze to z pewnością każdy sobie z nimi świetnie poradzi. To dobre rozwiązanie również na opiekunów osób starszych, którzy w ten sposób mogą łatwo dokonywać wykupowania recept.

Możesz wypróbować system samodzielnie na stronie www.pacjent.gov.pl

ZałącznikRozmiar
IKP_A5_www.pdf1.39 MB
IKP_plakat_B2_www.pdf1.37 MB

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania