Cukier bardziej niż sól, odpowiedzialny za nadciśnienie

sól.jpg

Wyniki nowych badań opublikowane na łamach czasopisma Open Heart sugerują, że zawartość cukrów w diecie ma prawdopodobnie większe znaczenie dla ryzyka nadciśnienia i chorób układu krążenia niż znajdujący się w pokarmie sód.

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów w krajach rozwiniętych, a nadciśnienie jest najważniejszym czynnikiem ryzyka.

Nadciśnienie jest traktowane jako czynnik podstawowy lub przyczyniający się do ponad 348 000 zgonów w USA w roku 2009, przez który USA ponosi koszty przekraczające 50 mld dolarów rocznie. Głównym celem inicjatywy w zakresie zdrowia publicznego oraz podejścia do diety jest kontrolowanie nadciśnienia.

Na ogół rozwiązywanie problemów z nadciśnieniem koncentruje się na ograniczeniu spożycia sodu w diecie, niemniej jednak potencjalne korzyści wynikające z redukcji sodu są tematem dyskusyjnym. Bowiem ostatnie badania wykazały, że obserwuje się stosunkowo niewielką redukcję ciśnienia krwi, gdy ograniczy się spożycie soli.

Ostatnie dane obejmujące ponad 100 000 pacjentów pokazują, że konsumpcja sodu na poziomie 3-6 g na dzień jest związana z niższym ryzykiem zgonu i zdarzeń sercowo-naczyniowych w porównaniu z każdym wyższym lub niższym poziomem spożycia.
Autorzy komentują: "W ten sposób, stosowanie się do wytycznych doradzających ograniczenie spożywania sodu do ilości poniżej 3 g na dobę może przynieść nam szkodę"

Przetworzona żywność stała się głównym źródłem nie tylko sodu, ale także węglowodanów wysoko przetworzonych, to znaczy różnych cukrów i prostych skrobii, które powstają poprzez ich trawienie. Naukowcy twierdzą:
"Przekonujące dowody pochodzące z badań podstawowych, badań populacyjnych i badań klinicznych obciążają cukry, a szczególnie monosacharydy (fruktozę), za odgrywanie ważnej roli w rozwoju nadciśnienia tętniczego. Ponadto dowody wskazują, że za pomocą różnych mechanizmów, cukry ogólnie, a w szczególności fruktoza mogą przyczyniać się do ogólnego ryzyka chorób układu krążenia "

Sacharoza, czyli cukier stołowy, jest disacharydem składającym się z dwóch monosacharydów: glukozy i fruktozy. Sacharoza jest częstym składnikiem żywności przemysłowo przetworzonej, ale nie tak często, jak inny słodzik: syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy (HFC). Podczas gdy sacharoza zawiera równe ilości fruktozy i glukozy, HFC zawiera większą ilość fruktozy (zazwyczaj 55%) niż glukozy (pozostałe 45%), oraz jest najczęściej używaną substancją słodzącą w przetworzonej żywności- szczególnie do napojów owocowych i napojów gazowanych.

Naukowcy twierdzą, że "cukier może mieć o wiele większe znaczenie dla ciśnienia krwi niż sód, co sugeruje znacznie większy rozmiar efektu otrzymanego poprzez modyfikację diety"

Wyższe spożycie cukru znacząco zwiększa wartość ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Według badania osoby, w których diecie 25% lub więcej kalorii pochodzi ze spożywania cukru mają prawie 3-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Źrodło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania