Przeziębienie - przyczyny, objawy, leczenie, leki na wirusy przeziębienia

Przeziębienie - zdjęcie partnera

Sezon jesienno-zimowy przynosi znaczący wzrost infekcji na tle wirusowym. Często próbujemy walczyć z nimi domowymi sposobami i lekami łagodzącymi objawy. Niekiedy jednak to nie wystarczy. Obecnie w aptece dostępnych jest kilka leków działających na wirusy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia przeziębienia z pomocą leku przeciwwirusowego — przeczytaj ten artykuł!

Co to jest przeziębienie?

Przeziębienie to choroba wirusowa, której objawy odczuwane są w obrębie nosa, gardła, niekiedy zatok. Towarzyszyć jej może podniesiona temperatura (jednak nie tak wysoka jak przy grypie 39°C i więcej) jak np. stan podgorączkowy. Pod względem statystycznym to najpowszechniejsza choroba zakaźna. Jak szybko rozwija się przeziębienie? Zwykle okres inkubacji wirusa to około 24-48 godzin (w zależności od zjadliwości może być to okres kilka godzin, np. do 16 h), jednak część rinowirusów potrafi zacząć działać szkody już po godzinie od wniknięcia do organizmu! 

Przyczyny przeziębienia

Co wywołuje przeziębienie? Są to wirusy, które należą do kilku grup — najczęściej powodem są rinowirusy, potencjał taki mają również koronawirusy, wirus RSV czy paragrypy. Jak długo trwa przeziębienie? Zwykle okres chorowania nie przekracza 7 dni. Warto wspomnieć jednak, że początek przeziębienia nie jest tak gwałtowny jak w przypadku grypy.

Objawy przeziębienia

Dla przeziębienia można wymienić takie typowe objawy jak nieżyt błony śluzowej nosa (popularny katar), kaszel (zwykle mokry), niekiedy ból zatok, bardzo często - ból gardła. Jak wyglądają statystyki na ten temat? Dolegliwości gardła jak ból i stan zapalny obejmuje ok. 40% przeziębionych, kaszel - około 50%. Gorączka częściej towarzyszy dzieciom, u dorosłych zwykle klaruje się stan podgorączkowy, który nie przekracza 38°C. Jakie inne symptomy może zauważyć osoba przeziębiona? Uczucie zmęczenia i rozbicie, słabość mięśni i ich bolesność, bóle kostno-stawowe.

Leczenie objawowe przeziębienia

Wśród objawów wymienia się m.in. gorączkę lub podniesioną temperaturę. W celu jej obniżenia zażywa się środki przeciwgorączkowe np. na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Dodatkowo bardzo często występuje stan zapalny gardła, który mało załagodzić z pomocą tabletek do ssania na gardło czy przeciwbólowych aerozolu do stosowania w jamie ustnej. Nie bez znaczenia są leki przeciwkaszlowe i na mokry kaszel. Pomocniczo można stosować produkty wzmacniające na bazie witaminy C i rutyny lub inne środki na odporność, a także maści rozgrzewające na bazie olejków eterycznych.

Tabletki na wirusy, które działają na przeziębienie?

Jednym z najczęściej stosowanych środków na przeziębienie oprócz typowego leczenia objawowe jest lek przeciwwirusowy. Obecnie na rynku dominuje tzw. pranobeks inozyny, który dostępny jest pod kilkoma nazwami handlowymi jak Groprinosin, Neosine, czy Eloprine. Obecnie dostępne są również inne leki na wirusy jak np. acyklowir w tabletkach, który stosowany jest przede wszystkim w leczeniu opryszczki ustnej i narządów płciowych, a także w łagodzeniu ospy wietrznej czy półpaśca. Dlatego warto zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku np. Groprinosin tabletki również można stosować w określonych sytuacjach na opryszczkę, jednak leki na bazie acyklowiru nie są zarejestrowane i skuteczne w walce z przeziębieniem.

Leki na wirusa — dawkowanie

Ze względu na swój charakter i szeroki indeks terapeutyczny preparaty te są stosowane u niemowląt, dzieci starszych, młodzieży i dorosłych. W zależności od wieku i masy ciała w obrocie np. w aptekach internetowych dostępne są tabletki Groprinosin, a także syrop. Środki te stosuje się kilka dni (zwykle 3 razy dziennie nawet do 2-óch tygodni), w tym 1-2 dni od ustania wszelkich objawów.

Kiedy nie stosuje się leków na wirusy?

Leku Groprinosin i jego odpowiedników nie stosuje się w przypadku nadwrażliwości (uczulenia) na substancję czynną lub którąkolwiek ze składników pomocniczych. Przeciwwskazane jest stosowanie leków Groprinosin, Eloprine i Neosine w przypadku takich chorób jak napad dny moczanowej czy okres zwiększonego stężenia kwasu moczowego we krwi. Dodatkowo niezasadne jest stosowanie tego leku w przypadku infekcji bakteryjnych, podobnie jak antybiotyków nie stosuje się do leczenia przeziębienia!

Artykuł sponsorowany

Bardzo ciekawy artykuł.

Bardzo ciekawy artykuł. Dobrze, że są leki na wirusy bez recepty.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania