Skóra na krew

Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu McMaster znaleźli sposób na bezpośrednią zamianę komórek skóry dorosłego człowieka w komórki tworzące nasza krew. Jest to nadzieja na przyszłość dla osób które z powody różnych schorzeń lub w tracie chirurgicznych zabiegów będą potrzebowały transfuzji krwi, w przyszłości będą mogli otrzymywać krew i ich własnych komórek ciała. Testy kliniczne takiej metody otrzymywania komórek nowej krwi mogą rozpocząć się już w roku 2012.

Micka Bhatii i jego zespół naukowy pokazali, iż do wytworzenia nowej krwi z komórek skóry nie jest konieczne przechodzenie etapu pośredniego, w którym to komórki macierzyste skóry zamieniane były najpierw na komórki pluripotencjalne, a później we właściwe pożądane komórki macierzyste krwi. W czasie 2 ostatnich lat już kilkanaście razy krew była otrzymywana bezpośrednio z komórek skóry i wykazane zostało iż metoda ta jest skuteczna u ludzi nie zależnie od ich wieku. Badania Bhatii w środowisku naukowców wywołały poruszenie. A zespół z Kanady otrzymał wiele pochwał. Odpowiedzialna za sekcję hemopoezy molekularnej w amerykańskim Narodowym Instytucie Serca, Płuc i Krwi – Cynthia Dubar – doszła do wniosku, iż przekonująca demonstracja zespołu kanadyjskiego, który udowodnił, iż komórki skóry mogą stanowić źródło komórek krwi w sposób bezpośredni, zmienia to paradygmaty dotyczące najlepszych metod produkcji komórek hemopoetycznych jakie są wykorzystywane w medycynie i w badaniach dotyczących chorób krwi.

Specjaliści razem są zgodnego zdania, iż kanadyjski zespół dokonał odkrycia wręcz przełomowego, które daje nadzieję na nowe możliwości m.in. opracowania nowych sposobów leczenia wielu chorób w tym raka.
Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania