Sok z żurawiny jednak nie aż tak skuteczny?

akt_foto74.jpg

W walce z nawracającymi infekcjami dróg moczowych, sok z żurawiny i jego spożywanie jest sposobem, który już udowodnił swoją skuteczność a przynajmniej tak się wydawało do czasu aż pewne amerykańskie badanie nie poddało tego faktu pod wątpliwość.

Testy zostały przeprowadzone na 319 kobietach, które zasięgały lekarskiej porady z powodu wystąpienia infekcji moczowej. Przez pół roku, kobiety te musiały każdego dnia pić po 2 szklanki soku z żurawiny lub soku placebo, który był posłodzony i kwaskowaty lecz nie zawierał żadnych składników aktywnych zawartych w owocu żurawiny. W przeciwieństwie do oczekiwań, wystąpiło więcej nawrotów infekcji moczowych u kobiet które piły sok żurawinowy niż te które piły rok placebo a różnic wynosiła 6% na korzyść placebo (20% do 14%). Lecz nowe badanie nie do końca ma wynik negatywny. Bez względu na to czy kobiety piły sok żurawinowy Czu tez nie ucierpiały one 2 razy mniej z powodu nawrotów choroby niż jest to z reguły obserwowane dla tego typu infekcji. Naukowcy są zdania że ten ochronny efekt może powstawać dzięki witaminie C zawartej w obydwu sokach lub po prostu – mogło wynikać to z lepszego nawodnienia uczestniczek badania. Według kanadyjskich farmaceutów będących specjalistami w dziedzinie produktów naturalnych, witamina C może być skuteczna lecz w dawkach dużo większych niż występowały w sokach. Ciężko wyjaśnić więc rezultaty badań, nawet jeżeli inne badanie z 2008 roku wykazywało ze poziom witaminy C we krwi jest niższy u osób które chorują na infekcje moczowe.

Wcześniej opublikowane kliniczne próby zawierały opisy roli ochronnej żurawiny w walce z nawracającymi infekcjami moczowymi u młodych kobiet, które to wywołane zostały w większości przypadków przez bakterię E.Coli.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania