Aerozol do nosa zmniejsza spożycie kalorii u mężczyzn?

obese-man.jpg

Badania wykazały, że pojedyncza dawka aerozolu do nosa zawierającego hormon oksytocyny doprowadziły do zmniejszenia spożycia kalorii u zdrowych mężczyzn. W szczególności syntetyczny preparat do nosa zredukował konsumpcję tłustych potraw.

Główna badaczka dr Elizabeth Lawson z Harvard Medical School w Bostonie mówi: "Nasze wyniki są naprawdę ekscytujące" oraz dodaje, że "Dalsze badania są potrzebne, jednak myślę, że oksytocyna jest obiecującą metodą leczenia otyłości i jej powikłań metabolicznych."

Wraz ze zmniejszeniem liczby kalorii spożywanych przy następnym śniadaniu, aerozol do nosa zawierający oksytocynę poprawił także pewne cechy metaboliczne takie jak wrażliwość na insulinę - zdolność organizmu do oczyszczania krwi z glukozy.

Oksytocyna powszechnie jest nazywana "hormonem miłości" ze względu na jej związek z częścią mózgu odpowiedzialną za zachowania emocjonalne, poznawcze i społeczne. Akty miłości, takie jak stosunek seksualny i trzymanie się za ręce stymulują wydzielanie oksytocyny zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.

Eksperci wykazali również, że oksytocyna wchodzi w interakcje z systemem nagrody, który jest napędzany przez dopaminę.

Spray do nosa z oksytocyną, który został wykorzystany na potrzeby badania jest zatwierdzony do stosowania w Europie, w Stanach Zjednoczonych może być stosowany jedynie w badaniach klinicznych. Oksytocyna jest jednak dostępna w Stanach Zjednoczonych jako lek wywołujący poród.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania