Światowy Dzień Udaru Mózgu

Wczorajszy dzień – 28.10 jest Światowym Dniem Udaru Mózgu. Udar jest znacznie częstszą przyczyną problemów ze zdrowiem niż mogłoby by się nam wydawać. Rocznie statystycznie dopada co szóstego człowieka na świecie. W naszym kraju 60000 osób rocznie przez niego przechodzi. Powikłania są poważne- od zaburzeń układu nerwowego do niedowładu kończąc się śmiercią.

WSO czyli Światowa Organizacja ds. Udaru Mózgu z okazji tego dnia zainicjowała 2-letnią kampanię, informującą zwykłego człowieka na temat tego poważnego schorzenia. Kampania nosi nazwę „Jeden na Sześciu” i nawiązuje tym samym do częstotliwości występowania choroby. Naukowcy informować będą o czynnikach ryzyka, będą doradzać jaką stosować profilaktykę. Będą również wyjaśniać czym są udary i jak mogą one wpłynąć na nasze życie.

Udar mózgu – można wyróżnić 2 typy – krwotoczny : wywołany wylewem Kri do mózgu, niszczy w ten sposób jego tkankę; oraz niedokrwienny: wywołany zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu, jest wynikiem zwężenia lub zamknięcia światła tętnic. Objawy i powikłania zależą w dużej mierze od miejsca uszkodzenia. W większości przypadków udary są jednak stanem zagrażającym życiu i powinny być jak najszybciej leczone przez specjalistów

Na całe szczęście istnieje profilaktyka. Zostały zidentyfikowane najczęstsze przyczyny występowania schorzenia. W taki sposób znając je można zapowiedz chorobie. Czynnikami najwyższego ryzyka są: nadciśnienie tętnicze, choroby serca tj. migotanie przedsionków, otyłość, brak ruchu, cukrzyca, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów. Udar może nas dopaść w każdym wieku – nie tylko osoby starsze.
Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania