Czy zbyt duża ilość snu zwiększa ryzyko udaru?

sen para, photostock/ www.freedigitalphotos.net

Negatywne skutki braku snu są dobrze udokumentowane, za mała ilość snu może powodować problemy z pamięcią i koncentracją, oraz także powiązano ją ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia otyłości, cukrzycy i chorób serca. Jednak nowe badania sugerują, że zbyt duża ilość snu może również być dla nas szkodliwa: może zwiększać ryzyko udaru mózgu.

Zespół badawczy, w tym Yue Leng z Departamentu Zdrowia Publicznego i Opieki Medycznej na Uniwersytecie w Cambridge w Wielkiej Brytanii opublikował wyniki swoich badań w czasopiśmie Neurology.

Według National Sleep Foundation dorośli znajdujący się w przedziale wiekowym od 18 do 64 lat powinni dostarczać sobie każdej nocy 7-9 godzin snu.

Jednak ostatnie badania, z udziałem ponad 9 000 osób o średniej wieku wynoszącej 62 lata, pokazało, że przesypianie więcej niż 8 godzin każdej nocy było związane ze wzrostem ryzyka udaru mózgu o 46%.

Udar mózgu występuje wtedy, gdy dopływ krwi do mózgu, jest ograniczony, albo przez zakrzep krwi albo w wyniku pęknięcia naczynia krwionośnego. Ponad 795 tysięcy ludzi w USA doświadcza udaru mózgu każdego roku, z tego powodu także jest on główną przyczyną niepełnosprawności w kraju.

Na podstawie wyników, Leng i koledzy mówią, że nie jest jasne, czy przesypianie więcej niż 8 godzin na dobę - co nazywa się "długim snem" - jest przyczyną czy skutkiem udaru mózgu.

"Jest bardziej prawdopodobne, że wydłużony czas trwania snu może służyć jako wczesny sygnał ostrzegawczy o zwiększonym ryzyku wystąpienia udaru mózgu, szczególnie u osób starszych"- powiedział Leng dla Medical News Today.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania