Tajemnica ADHD i cyklofrenii odkryta

U dzieci najczęstszymi i najcięższymi zaburzeniami rozwojowymi są ADHD i cyklofrenia. Badacze z Chicago’wskiego University of Illinois do poznania podstaw mechanizmu tych schorzeń wykorzystali rezonans magnetyczny. ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej – i cyklofrenia – zaburzenia afektywne dwubiegunowe – są najczęstszymi schorzeniami zaburzeń rozwojowych u dzieci. Obie choroby związane są z drażliwości, impulsywnością i brakiem koncentracji. Jak dotąd lekarze potrafili łagodzić skutki chorób lecz nie znaleziono jak dotąd na nie lekarstwa.

Naukowcy z University of Illinois pracowali nad badaniami, mającymi na celu zobrazowanie pracy mózgu u osób z tymi chorobami. Do testów na funkcjonowanie pamięci roboczej został wykorzystany rezonans magnetyczny. Eksperyment obejmował 23 dzieci u których występowała nieleczona cyklofrenia, 14 dzieci z nieleczonym ADHD i 9 zdrowych dzieci będących grupą kontrolą. Wszystkie dzieci rozwiązywały test polegający na wyłowieniu spośród pokazywanych twarzy, tych twarzy które pojawiły się we wcześniejszych seriach. Nowinką w zadaniu było to, iż twarze wyrażały różne emocjonalne grymasy, co jednocześnie pozwalało na badanie wpływów emocji na działanie pamięci roboczej. Aspekt ten uznano za bardzo ważny gdyż podczas obu schorzeń – ADHD i cyklofrenii – występują deficyty emocjonalne.
Dzięki porównaniu z grupą kontrolną, badania wykazały nieprawidłowości funkcjonowania kory przedczołowej w obu przypadkach chorób. Obszar mózgu jakim jest kora przedczołowa odpowiada za kontrolę zachowania, funkcje wykonawcze, złożone funkcje poznawcze, uwagę , pamięć roboczą i posługiwanie się językiem. Defekty w funkcjonowaniu tego obszaru były wyraźnie większe u osób chorych na ADHD, a u cyklofreników dodatkowo wykryto braki w obszarach mózgu odpowiadających za obróbkę impulsów związanych z emocjami i samokontrolą.. Badania te są początkiem badań dążących do rozpoznania i zróżnicowania tych zaburzeń na poziomie centralnego układu nerwowego. Celem testów jest opracowanie jednoznacznych znaczników, umożliwiających identyfikacje tych schorzeń.
Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania