Wiek ojca ma znaczenie!

rodzina z papieru,  jannoon028 / www.freedigitalphotos.net

Czasopismo JAMA Psychiatry powiadomiło, że wiek ojca może mieć większy niż dotychczas przypuszczano wpływ na ryzyko rozwoju zaburzeń zdrowia psychicznego i problemów behawioralnych u dziecka.

Badania prowadzili naukowcy z Indiana University w USA i Instytutu Karolinska w Sztokholmie. Przeanalizowali oni szeroki zakres danych dotyczących 2,6 mln osób, które urodziły się w Szwecji w latach 1973-2001. Z ustaleń badaczy wynika, że istnieje wyraźna korelacja między wiekiem ojca a ryzykiem wystąpienia problemów edukacyjnych i wychowawczych u dzieci, jak także ryzykiem rozwoju innych zaburzeń (np. autyzmu, ADHD, zaburzeń dwubiegunowych, schizofrenii, prób samobójczych i uzależnień).

Analiza pokazała, że dzieci, które przyszły na świat, gdy ich ojcowie mieli 45 lat były 3,5-krotnie bardziej narażone na autyzm, 13-krotnie bardziej na ADHD, 2-krotnie bardziej na zaburzenia psychotyczne, 25-krotnie bardziej na zaburzenia dwubiegunowe i 2,5-krotnie bardziej narażone na próby samobójcze i uzależnienia, w porównaniu z dziećmi 24-letnich ojców. Badacze jednak podkreślają, że nie oznacza to, że większość dzieci starszych ojców dozna takich problemów.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania