Tkanki trójwymiarowe hodowane przy użyciu technologii telefonu komórkowego

heart.jpg

Naukowcy wykorzystali technologię twórców telefonów komórkowych i innych elektronicznych urządzeń powszechnego użytku do wzrostu trójwymiarowej tkanki.

Naukowcy z Laboratorium Draper i Instytutu Technologii Massachusetts (MIT) stworzyli prototyp przy użyciu zautomatyzowanej metody montażu "warstwa po warstwie" - zwykle znajdującej zastosowanie w przemyśle pakowania elektroniki do budowania układów scalonych. Ich praca została opublikowana w czasopiśmie Advanced Materials.

Zamiast do budowania telefonów komórkowych, technologia ta została wykorzystana do tworzenia stosu porowatych, elastycznych arkuszy elastomeru biodegradowalnego, który naukowcy używali do zbudowania trójwymiarowego rusztowania, a następnie hodowania na nim tkanek.

Lisa Freed, z Laboratorium Draper i MIT, mówi, że ta nowa technologia może być wdrażana, aby stymulować wzrost lub odrost niektórych tkanek u osób cierpiących z powodu wad wrodzonych lub poważnych uszkodzeń tkanek i narządów.

Naukowcy twierdzą, że urządzenie 3D pozwoli im budować kontrolowane sieci porów trójwymiarowych, co do prowadzi do wzrostu komórek w sposób odwzorowujący precyzyjnie nawet wysoce wyspecjalizowane tkanki, takie jak tkanka serca i mięśni szkieletowych.

Badacze mówią- Komórki serca człowieka polegają na różnych przestrzennych i chemicznych sygnałach, tworząc hierarchiczną organizację, która prowadzi do powstania pełnego i funkcjonalnego narządu Aby zapewnić specyficzny wzrost komórek, naukowcy musieli zidentyfikować „kluczowe strukturalne wzory”, które mogliby replikować w laboratorium.

Po opracowaniu tej nowej techniki rusztowania 3D, zespół badawczy był w stanie wyhodować tkankę kurczliwą serca z komórek szczura.

Według naukowców rusztowania są wystarczająco elastyczne by wszczepiać je bezpośrednio do uszkodzonej części ciała w celu otrzymania wzrostu komórek w tym miejscu.

Uważa się, że ta nowa technologia będzie oznaczać dużą poprawę w zakresie aktualnych metod naprawy i wzrostu ludzkich narządów. Wcześniej naukowcy polegali na szablonach 2D szablonów, z amorficznej żelatyny, lub struktury porów 3D, które nie były w stanie skupić się na konkretnym obszarze wzrostu.

Naukowcy mają nadzieję, że ta technologia pomoże naukowcom w badaniach nowych metod leczenia.

źródło: www.medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania