Tomografia wiązki stożkowej dla kogo polecana

Lekarz z pacjentką - zdjęcie partnera

Tomografia wiązki stożkowej (ang. Cone Beam Computed Tomography – CBCT ) jest specjalnym rodzajem obrazu radiologicznego, stosowanym, gdy standardowe zdjęcie rentgenowskie nie jest wystarczające.

CBCT jest zalecane w niektórych wskazaniach, zwłaszcza przy leczeniu endodontycznym lub w chirurgii szczękowej i w bardziej złożonych przypadkach oraz przy nietypowych wariantach anatomicznych. Przykładowe zastosowania CBCT obejmują:

 • - planowanie zabiegów chirurgicznych w obrębie szczęk- lepiej niż tradycyjny pantomogram oddaje złożoność struktur w 3D, co pozwala zaplanować zabieg z większą precyzją.
 • - diagnozowanie dysfunkcji skroniowo-żuchwowej (DSŻ). CBCT pozwalają na uzyskanie dokładnego trójwymiarowego obrazu tkanek twardych w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.
 • - dokładne umieszczenie implantów dentystycznych. Przestrzenne planowanie leczenia implantologicznego z wykorzystaniem trójwymiarowych modeli tkanek twardych pozwala na przeprowadzenie zabiegu implantacji w okolicach wymagających dużej precyzji. W dodatku istnieją specjalne systemy oprogramowania, oparte na analizie tomografii komputerowej, pozwalające na przeniesienie ustalonego planu leczenia do warunków klinicznych za pomocą szablonów chirurgicznych.
 • - ocena szczęki, zatok, kanałów nerwowych i jamy nosowej – CBCT lepiej uwidacznia detale tomograficzne i położenie struktur względem siebie.
 • - wykrywanie, pomiar i leczenie guzów szczęki.
 • - określenie struktury kości i orientacji zębów – przydatne zwłaszcza przy ekstrakcji niektórych trudno dostępnych zębów i nietypowej anatomii.
 • - leczenie kanałowe – pokazuje dokładnie kształt kanałów i ich odgałęzienia, a także precyzyjnie określa, gdzie znajduje się ognisko infekcji.
 • - Zapalenie zatok – lokalizacja ogniska zapalnego jest trudna, zwłaszcza gdy występuje wiele potencjalnych ognisk patologii, a struktury nakładają się. CBCT pozwala określić dokładną przyczynę, lokalizację oraz wielkość powstałych zmian zapalnych w zatoce.
 • - lokalizowanie źródła bólu lub patologii – większa precyzja szczególnie przy wielu możliwych przyczynach bólu.

CBCT polecane jest właściwie dla każdego, zwłaszcza dla osób o nietypowej anatomii i tych, które poddają się bardzo skomplikowanym i precyzyjnym zabiegom. CBCT wiąże się zawsze z pewnym narażeniem na promieniowanie, chociaż w tej metodzie jest ono stosunkowo niewielkie. Jej zastosowanie u dzieci i kobiet w ciąży oraz powtarzanie CBCT w krótkich ostępach czasu powinno być zawsze starannie rozważone, uwzględniając to, czy korzyści dla pacjenta przewyższają ryzyko.

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania