Twój zapach zdradzi ile masz lat

prezent_dziadek.jpg

Bardzo ciekawe badanie przeprowadzili naukowcy z Monell Center. Postanowili oni sprawdzić jakie jest powiązanie pomiędzy wiekiem człowieka a wydzielanym przez niego zapachem. Wyniki są bardzo ciekawe i poniekąd zaskakujące.

Podczas badania udało się obalić powszechnie znany mit jakoby ludzie starsi wydzielali bardzo nieprzyjemny i intensywny zapach. Wyniki badań pokazują jednoznacznie, że ten problem nie dotyczy starszych osób, ale właśnie młodszych i w średnim wieku. Starsi ludzie z wiekiem wydzielają coraz mniej intensywny zapach i choć jest on do pewnego stopnia specyficzny, to z całą pewnością nie można powiedzieć, że jest on nieprzyjemny.

Badanie przeprowadzono w trzech grupach wiekowych. W każdej z nich znajdowało się od 12 do 16 wolontariuszy. Pierwsza grupa to osoby w przedziale 20-30 lat (grupa młoda), druga grupa 45-55 lat (grupa w średnim wieku) i grupa trzecia 75-95 lat (grupa starsza). Wszyscy wolontariusze spali przez 5 nocy w nieperfumowanych koszulkach i z wkładkami pod pachami.

Po całym cyklu wszystkie wkładki ze wszystkich grup wiekowych powędrowały do specjalnych szklanych pojemników. Badania dokonywała grupa 41 osób w wieku 20-30 lat, która miała ocenić, które wkładki mają najmniej przyjemny zapach. Prawie wszyscy testerzy niemal bezbłędnie odróżnili poszczególne grupy wiekowe. Okazało się, że to grupa najstarsza wydzieliła najmniej nieprzyjemny zapach. Tym samym został obalony powtarzany on dawna i krzywdzący mit.

Źródło: zdrowie.dziennik.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania