Wyobraźnia wpływa na to, co widzimy i słyszymy.

human brain, digitalart / www.freedigitalpfotos.net

Według nowego badania przeprowadzonego przez zespół z Karolinska Institutet w Szwecji wyobraźnia może wpływać na to, jak doświadczamy świat wokół nas bardziej niż wcześniej sądzono. Na przykład to, co wyobrażamy sobie w naszej głowie widząc lub słysząc, może zmienić naszą rzeczywistą percepcję.

To odkrycie, opublikowane w czasopiśmie Current Biology, bada historyczne pytanie z dziedziny neurobiologii i biologii dotyczące tego, jak nasz mózg łączy informacje z wszystkich różnych zmysłów.

Doktorant z Department of Neuroscience i zarazem główny autor badań, Christopher Berger wyjaśnił:
„Często sądzimy, że rzeczy wyobrażane i postrzegane są całkowicie rozdzielne. Nasze studium pokazało jednak, że wyobrażane dźwięki lub kształty zmieniają postrzeganie otaczającego świata w dokładnie ten sam sposób, co usłyszenie dźwięku i ujrzenie kształtu. Przede wszystkim zauważyliśmy, że to jak wyobrażamy sobie coś słysząc może zmienić to, co tak naprawdę zobaczymy i to co wyobrazimy sobie widząc, może mieć wpływ na percepcję słuchową”.

W badaniu polegającym na serii eksperymentów, które wykorzystywały sztukę iluzji, złudzeń wzięło udział 96 zdrowych ochotników.

W pierwszym eksperymencie, podczas spotkania 2 przemieszczających się punktów ludzie wyobrażali sobie dźwięk, według nich, dochodziło raczej do ich zderzenia niż bezkolizyjnego minięcia. Natomiast w drugim dźwięk lokalizowano przeważnie w rejonie, w którym należało sobie wyobrazić pojawienie się białego okręgu. W trzecim wyobrażenie sobie konkretnego dźwięku wpływało na słyszenie i rozumienie czyjejś mowy.

Profesor Henrik Ehrsson podsumował:
"Jest to pierwszy zestaw eksperymentów, który ostatecznie ustalił, że zmysłowe sygnały generowane przez wyobraźnię są wystarczająco silne, aby zmienić postrzeganie różnymi narządami zmysłów własny świat rzeczywisty."

Źródło: medicinalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania