Hałas zmienia smak jedzenia?

kobieta je spagetti, nuchylee / www.freedigitalphotos.net

Według naukowców z Cornell University w Ithaca (USA) hałas ma wpływ na smak spożywanego przez nas jedzenia. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Journal of Experimental Psychology: Human Perception and Performance.

Powszechnie wiadomo, że zapach i zabarwienie mają wpływ na smak jedzenia, które spożywamy. Jednak związek pomiędzy zmysłem smaku i zmysłem słuchu do tej pory był badany bardzo rzadko.

Najnowsze badanie, które obejmowało 48 osób pokazało, że hałas ma wpływ na smak tego co spożywamy.

Doświadczenie polegało na próbowaniu przez uczestników stężonych roztworów w 5 smakach: słonym, słodkim, gorzkim, kwaśnym oraz umami, podczas gdy osoby przeprowadzające badanie zmieniały poziom natężenia hałasu (najsilniejszy wynosił ok. 85 decybeli).

Wyniki badania pokazały, że odbiór 3 smaków tj. słonego, kwaśnego i gorzkiego, nie zmieniał się w dużym hałasie. Zarazem zmianie nie podlegała także percepcja bodźców dotykowych, wzrokowych i słuchowych. Jednak uczestnicy badania znacznie mniej intensywnie odczuwali smak słodki, a najsilniej smak umami.

Współautor pracy Robin Dando twierdzi, że to badanie jest potwierdzeniem tego, iż hałas zmienia funkcjonowanie zmysłu smaku oraz dowodzi, że smak spożywanego przez nas jedzenia nie zależy jedynie od bodźców płynących bezpośrednio z pożywienia takich jak zapach czy barwa, ale także zależy od innych takich jak te płynące z otoczenia (hałas).

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania