Wzrost liczby przeszczepów nerek.

krew_szpital_jup_550.jpeg

W ubiegłym roku 2010 liczba przeszczepów nerek od żywych dawców w porównaniu z rokiem 2009 wzrosła o 117% - informuje Ministerstwo Zdrowa. 10 marca jest obchodzony jako Światowy Dzień Nerki.

Nerka jest jednym z najczęściej jak nie najczęściej przeszczepianym narządem w Polsce. W roku ubiegłym jego transplantacje stanowiły prawie 75% operacji przeszczepów narządów. Zostało przeprowadzonych 949 transplantacji od dawców zmarłych i 50 od żywego dawcy. Zostało również wykonanych 20 przeszczepów nerek i trzustki. W przypadków przeszczepów nerki od dawcy rodzinnego ubiegły rok był najlepszym rokiem w historii polskiej transplantologii. MZ zaznacza iż pacjent ze schyłkową niewydolnością nerek jest poddawany dializoterapii. Dzięki niej może przeżyć średnio 10 lat. Przeszczep narządu pozwala na wydłużenie życia o średnio 20 lat, a jakość tego życia jest oczywiście wyraźnie lepsza. Koszt dializ jest 2 razy wyższy niż leczenie jakie musi c stosowane po przeszczepie. Zdaniem resortu liczba przeszczepów nerek wzrosłą dzięki działalności koordynatorów transplantacyjnych w wybranych placówkach medycznych w Polsce. Koordynator jest osobom kluczową w procesie identyfikowania potencjalnych dawców organów do przeszczepu. W roku ubiegłym resort sfinansował pracę 118 koordynatorów, w tym roku ma ich być około 200.

Ministerstwo przypomina iż w październiku roku ubiegłego rząd przyjął Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, w którym to na przeszczepy narządów jest zaplanowane 45 mln zł co roku przez 10 lat. Dzięki programowi dostępność do transplantacji narządów ma wzrosnąć o jeszcze 100%, a liczba przeszczepów od dawcy żywego o co najmniej 500.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania