Różnica temperatur pozwala śledzić poroces gojenia się rany.

"Hand Injury" by africa / www.freedigitalphotos.net

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali urządzenie do diagnostyki ran trudno gojących się, które mierzy temperaturę (temperatura rany zdradza, czy chore miejsce goi się, czy rozwija się stan zapalny lub martwica).

Dr Mirosław Dziewoński z Politechniki Śląskiej powiedział PAP, że temperatura ludzkich tkanek jest związana w dużym stopniu z ich ukrwieniem, a stopień ukrwienia informuje o tym, czy zraniona tkanka goi się.

Za pomocą termowizji naukowcy mogą obserwować podskórne uszkodzenia tkanek, których nie widać gołym okiem.

Rozmówca PAP wyjaśnił, że dzięki różnicom temperatur można śledzić proces gojenia się rany. Na przykład, gdy temperatura ciała w miejscu rany jest niższa od temperatury tkanki zdrowej można spodziewać się martwicy. Natomiast, gdy temperatura jest wyższa prawdopodobnie pojawił się stan zapalny.

Dr Dziewoński podkreślił, że skonstruowane urządzenie umożliwia dokładne określenie wielkości uszkodzonej tkanki ciała na podstawie termogramu, co jest zupełną nowością również na rynku międzynarodowym.

Naukowcy twierdzą, że urządzenie może znaleźć więcej zastosowań, użyteczne będzie m.in. przy monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów, którzy przeszli zabieg przeszczepienia skóry.

Źródło: Nauka w Polsce - PAP

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania