Zdaniem eksperta zaburzony cykl miesięczny można korygować.

EVA_NATURA_KOMFORT_MLODEJ_1900650.jpg

Procesy regulujące cykl miesięczny a także kontrolujące płodność kobiety bardzo łatwo ulegają zakłóceniom. Można je jednak kontrolować m.in. poprzez ćwiczenia, diety, preparaty ziołowe a także przy pomocy farmakoterapii. – informuje ginekolog i położnik prof. Jan Kotarski

Najczęstszą przyczyną takich zaburzeń jest gwałtowne odchudzanie. Dziewczynki w okresie pokwitania, które poprzez radykalne odchudzanie nie osiągają odpowiedniej wagi (46,5 kg) mogą nie dostać pierwszej miesiączki! Podobnie działają bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne. Silny wysiłek może powodować wtórne zatrzymanie krwawienia, bądź spowodować, że staną się bardzo skąpe i rzadkie.
Na zaburzenia może mieć również wpływ nadwaga i schorzenia typu: niedoczynność lub nadczynność tarczycy, cukrzyca a także silny stres, bądź zażywanie niektórych leków.

Najczęściej zaburzenia tego typu leczy się przy pomocy środków hormonalnych. Określa się poziom progesteronu, produkowanego w drugiej fazie cyklu. Jeśli jego poziom jest prawidłowy, oznacza to, że dochodzi do jajeczkowania, jeśli jest go za mało – należy kontynuować diagnostykę zaburzeń hormonalnych. Do badanych zaburzeń dochodzi również przy nadmiernej produkcji prolaktyny przez przysadkę mózgową. W takim przypadku również stosuje się terapię hormonalną, lub lek bromokryptryna. Jeśli jednak nie chcemy, lub nie możemy stosować leków hormonalnych, można zastąpić je rośliną o nazwie niepokalanek mnisi, który ma bardzo zbliżony mechanizm działania do leków.

Obecnie dolegliwości można skorygować również przez zmianę diety, lub odpowiednie ćwiczenia- mówi Profesor Kotarski. Można dzięki temu również złagodzić objawy PMS(ang. premenstrual syndrome – zespół napięcia przedmiesiączkowego), który znacznie obniża jakość życia u kobiet.

Ekspert, kierujący Katedrą i Kliniką Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, przedstawił takie informacje w Warszawie na spotkaniu z mediami.

Źródło: sluzbazdrowia.com.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze