Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Nadmiar witaminy K, hiperwitaminoza

Nadmiar witaminy K, hiperwitaminoza - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Nadmiar witaminy K, hiperwitaminoza - Opis choroby:

Witaminę K możemy podzielić na witaminę K1 i witaminę K2. Witamina K1 to jasnożółta ciecz o temperaturze topnienia 20°C. Jest rozpuszczalna w tłuszczach, odporna na działanie wysokich temperatura, ale wrażliwa na działanie promieni UV. Witamina K2 ma podobne właściwości fizyczne, ale topi się w 54°C. Witaminy typu K nie są toksyczne nawet w dużych dawkach.

Witaminy w żywieniu są tak samo ważnym składnikiem jak białka, tłuszcze czy węglowodany. Głównie dlatego że w większości nie są syntetyzowane przez organizm człowieka.

Witaminy to związki organiczne, potrzebne dla przebiegu szeregu procesów metabolicznych w organizmie człowieka. Biorą także udział w przemianie tłuszczy i węglowodanów w energię i są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wielu enzymów jednak same w sobie nie są natomiast źródłem energii i materiałem budulcowym.

Na działanie enzymów wpływają na zasadzie przenoszenia elektronów, atomów lub grup chemicznych podczas reakcji biochemicznych polegających na wymianie tych elementów podczas syntezy lub aktywacji enzymów. Odgrywają także ważną rolę w procesach odnowy uszkodzonych tkanek, tworzeniu hormonów, przeciwciał, krwinek oraz budowie materiału genetycznego.

Na stopień wchłanialności i przyswajalności witamin wpływa forma chemiczna w jakiej witamina występuje w żywności. Wzrost ilości spożywanej witaminy sprawia, że wykorzystanie ich jest mniej efektywne ponieważ zmniejsza ich wchłanialność w organizmie. Sam skład pożywienia także wpływa na wykorzystanie witamin.

Witaminy dzieli się na dwie grupy: rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach. Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą: kompleks witamin B, witamina PP, witamina H, witamina C i kwas foliowy. Z kolei rozpuszczalne w tłuszczach są witaminy: A, D, E i K.

Zdecydowana większość witamin nie może być syntetyzowana w organizmie człowieka, dlatego też muszą być dostarczane z pożywieniem.

Do witamin syntetyzowanych w organizmie należą między innymi: witamina D3, syntetyzowana pod wpływem światła w skórze, witaminy z grupy B i witamina K mogą być syntetyzowane wewnątrz organizmu przez mikroorganizmy bytujące w jelicie cienkim i grubym. Ilości jednak, w jakich witaminy te są syntetyzowane nie są zazwyczaj wystarczające a więc także muszą być dostarczane do organizmu z pożywieniem.

Witaminy to związki pochodzenia naturalnego, większość można otrzymać z surowców naturalnych i występują w formie kapsułki, tabletki, proszku lub roztworu. Źródłem witamin są także produkty spożywcze. Chociaż wiele witamin można zsyntetyzować w laboratorium, większość izoluje się z powszechnie dostępnych źródeł naturalnych.

Aby uzyskać jak najlepszy wynik suplementacji diety witaminami, warto ją stosować regularnie w ciągu dnia ponieważ organizm człowieka potrzebuje wiele energii do funkcjonowania. Najlepsze efekty przynosi suplementacja stosowana w porze obiadowej przy posiłku lub bezpośrednio po nim.

Zapotrzebowanie na witaminy jest różne w zależności od płci, wieku, stanu zdrowia, trybu życia, codziennych stresów i ograniczeń dietetycznych. Zmiana pracy, przebyte choroby, urazy fizyczne i emocjonalne wymagają odpowiedniej suplementacji określonych związków.

Nadmiar witaminy w organizmie nosi nazwę hiperwitaminozy (hiper - nadmiar + witamina – życiodajna amina) i również wiążę się z pojawieniem się zespołów objawów chorobowych. Dotyczy zwłaszcza witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Witamina K odgrywa ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi, warunkuje jej prawidłową krzepliwość i zatrzymanie krwawienia. Działa rozszerzająco na śródbłonek naczyń. Hamuje nadmierne krwawienia miesiączkowe. Bierze udział w prawidłowej gospodarce wapniowej organizmu. Ma także właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz bierze udział w formowaniu tkanki kostnej.

wpływa na krzepnięcie krwi aktywując:
-protrombinę
-prokonwertynę
-czynnik IX krzepnięcia krwi
-czynnik X krzepnięcia krwi

Źródła:
-szpinak,
-brokuły,
-kapusta,
-kalarepa,
-marchew,
-groch,
-truskawki,
-ziemniaki,
-kalafior,
-ogórki,
-cukinia,
-pomidor,
-lucerna,
-sery żółte,
-żółtka jaj,
-wątroba

Zalecana dawka witaminy K to 1 mg na dzień u dzieci, około 4 mg na dzień u dorosłych.

Objawy i skutki nadmiaru witaminy K w organizmie:
-osłabienie pracy wątroby,
-żółtaczka,
-rozpad krwinek czerwonych,
-niedokrwistość,
-poczucie gorąca,
-nadmierna potliwość,
-uszkodzenie tkanki mózgowej u noworodków.

Debilstwo

Debilstwo

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania