Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.
Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby
Pokrzywka - Opis choroby:Wygląd skóry odgrywa dużą rolę w diagnostyce medycznej oraz w relacjach interpersonalnych.
Wygląd skóry zmienia się nie tylko w czasie choroby, ale również przy jakichkolwiek zaburzeniach zdrowia.
W efekcie niedożywienia czy zmęczenia zmienia się jej kolor (np. Staje się szarawa lub żółtawa), mogą także pojawiać się na niej wykwity:
- plamy,
- przebarwienia,
- krostki,
- czyraki,
- pęcherzyki,
- zgrubienia czy
- brodawki.
Wygląd skóry informuje nie tylko o stanie zdrowia, ale także o wieku osobnika i – pośrednio – o jego potencjale reprodukcyjnym. Te cechy skóry, które są skorelowane z płodnością, stanowią jednocześnie wskaźniki atrakcyjności fizycznej. Należą do nich między innymi:
- napięcie,
- nawilżenie,
- owłosienie,
- koloryt,
- stan cery.
U kobiet skóra ciemnieje z wiekiem oraz na skutek przebytych ciąż. Z biegiem lat traci turgot, wiotczeje i marszczy się. Ponieważ u kobiet wiek i płodność są bardzo silnie skorelowane, widoczne na skórze kobiet objawy starzenia się zmniejszają ich atrakcyjność fizyczną.
Także objawy chorób lub złego żywienia, widoczne w wyglądzie skóry, włosów i paznokci, zmniejszają atrakcyjność fizyczną – u obu płci.
Pokrzywka jest stanem chorobowym, który występuje bardzo powszechnie u ludzi, szczególnie u dzieci. Może dotyczyć nawet co piątego człowieka na świecie. Pokrzywka może mieć podłoże alergiczne lub niealergiczne. Jeżeli utrzymuje się nie dłużej niż 6 tygodni, wtedy nazywamy ją ostrą i wtedy najczęściej jej przyczynę stanowi uczulenie.
Pokrzywkę alergiczną wywołują alergeny.
Alergenami mogą być:
- zwykle pokarmy
- leki
- substancje wziewne np pyłki, gaz
U osób wrażliwych, docierając do skóry wraz z prądem krwi, zostają pomyłkowo rozpoznane jako szkodliwe i następuje wzmożenie reakcji immunologicznej czyli odpornościowej na dany alergen. Prowadzi to do powstania na zewnętrznych warstwach skóry obrzęku oraz bąbli.
Rozpoznać można pokrzywkę po charakterystycznych, szybko pojawiających się bąblach o różowym lub białawym zabarwieniu. Znikają one po krótkim czasie nie pozostawiając blizn. Niektóre są okrągłe i wyraźnie odgraniczone, inne mają tendencje do zlewania się w rozmaite figury i zajmowania dużych powierzchni skóry.
Tym charakterystycznym bąblom towarzyszyć mogą przy pokrzywce:
- obrzęk błon śluzowych jamy ustnej
- obrzęk dróg oddechowych, który może powodować duszności i uniemożliwić oddychanie
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- obrzęki i bolesność stawów,
- wzrost temperatury ciała (tzw. gorączka pokrzywkowa),
- spadek ciśnienia krwi.
Podstawowym działaniem profilaktycznym w chorobach skórnych jest higiena.
Zachowanie zdrowej skóry wymaga przestrzegania odpowiednich zasad higieny – w tym przede wszystkim higieny osobistej. Ciało (szczególnie miejsca intymne) należy codziennie myć i pielęgnować przy zastosowaniu odpowiednich środków pielęgnacyjnych i kosmetycznych. Częste mycie skóry ogranicza rozwój trądziku, jest też niezbędne w jego leczeniu.
Zabiegi pielęgnacyjne, takie jak depilacja lub golenie, powodują mikrouszkodzenia skóry, przez które mogą wniknąć drobnoustroje chorobotwórcze. Dlatego po goleniu skórę należy zdezynfekować. Ponieważ większość chorób skóry przenosi się przez kontakt bezpośredni, nie należy pożyczać komuś ani korzystać z cudzych rzeczy osobistych, takich jak:
- grzebienie,
- cążki do paznokci,
- maszynki do golenia,
- ręczniki,
- buty,
- kapcie,
- ubrania,
- pościel,
ani chodzić boso po posadzkach w miejscach publicznie dostępnych, na przykład na basenie, w saunie, w przymierzalniach odzieży.
Należy często kontrolować stan zdrowotny skóry i natychmiast podejmować leczenie po zaobserwowaniu zmian chorobowych. Zaniedbanie leczenia może prowadzić nie tylko do nasilenia zmian skórnych, które są uciążliwe (ból, świąd) i szpecące, ale też do powstania widocznych, trudnych do usunięcia blizn. W przypadku wystąpienia choroby należy zrezygnować z tych form kontaktów oraz zachowań, które mogą narazić innych na zarażenie.
Napisz opinię