Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Skąpomocz i Bezmocz

Skąpomocz i Bezmocz - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Skąpomocz i Bezmocz - Opis choroby:

Mocz – azotowe produkty przemiany materii u człowieka wydalane są w formie zwykle zatężonego roztworu, nazywanego moczem. Produkowany jest on w nerkach, parzystych narządach położonych po grzbietowej stronie ciała w okolicy lędźwiowej.

Wydalanie – w wyniku przemian metabolicznych, które nieustannie zachodzą w komórkach, powstają produkty końcowe. Niektóre z nich mogą być wykorzystywane przez organizm, inne – całkowicie zbędne, a nawet szkodliwe – muszą być z niego usunięte. Chociaż drogi usuwania produktów przemiany materii mogą być różne, szczególną rolę w tym procesie odgrywa układ wydalniczy.

Badania laboratoryjne moczu mają duże znaczenie diagnostyczne.
Prawidłowy mocz człowieka ma barwę złocistą; zagęszczony, na przykład wskutek odwodnienia, ciemnieje. Odczyn moczu ludzi zdrowych jest lekko kwaśny (pH 5-6) jednak duży wpływ na ten parametr ma dieta – mocz wegetarian może przybierać odczyn zasadowy. Spośród wielu cech diagnostycznych moczu brana jest pod uwagę również jego przejrzystość i ciężar właściwy (gęstość), ale najistotniejszymi cechami jest zawartość białka, cukru, krwinek czerwonych, krwinek białych i bakterii.

Choroby układu wydalniczego należą do schorzeń powszechnie występujących we współczesnym społeczeństwie.

Do najczęściej występujących chorób układu wydalniczego należą zakażenia bakteryjne dróg moczowym i pęcherza moczowego oraz zapalenia kłębuszków nerkowych. Jednym z istotnych objawów chorób układu wydalniczego jest wydalanie zbyt małych (skąpomocz) lub zbyt dużych (wielomocz) ilości moczu. Zdrowy, dorosły człowiek powinien wydalać w ciągu doby (diureza dobowa) od 1 do 1,5 litra moczu.

Skąpomocz jest stanem, w którym w ciągu doby wydalamy mniej niż 400 ml, a jeśli dobowa objętość wydalanego moczu spadnie poniżej 100 ml, to ten stan określany jest jako bezmocz.

Stany te świadczą o znacznym stopniu uszkodzenia nerek i powinny być leczony szpitalnie.

Skąpomocz może być pochodzenia:
1) przednerkowego (stany odwodnienia lub obrzęki)
2) nerkowego (ostra niewydolność nerek, schyłkowa, przewlekła niewydolność nerek);
3) pozanerkowego powodowanego utrudnionym odpływem moczu z dróg moczowych. Ten typ występuje stosunkowo rzadko.

Przyczynami skąpomoczu i bezmoczu mogą być:
- przeszkoda w odpływie moczu np. Nowotwór dróg moczowych, kamica dróg moczowych
- torbielowatość nerek
- choroby naczyń krwionośnych
- stany zapalne miąższu nerkowego np. Stany zapalne kłębuszków naczyniowych
- odwodnienie organizmu – biegunki, wymioty, zlewne poty
krwotok
- podwyższona temperatura
- niewydolność nerek

Bezmocz jest zawsze stanem poważnym, niebezpiecznym dla życia. Jeśli trwa przez dłuższy czas, prowadzi do niewydolności nerek.

Niewydolność nerek, bez względu na jej przyczyny takie jak:
- ciężkie zakażenie
- urazy
- udar cieplny
- oparzenia
- powikłania w czasie ciąży
- prowadzi do zatrzymania w organizmie wody i związków toksycznych, dlatego często zachodzi konieczność zastosowania dializy.

Dializa – sztuczne usunięcia z krwi substancji szkodliwych. Dializa pozaotrzewnowa polega na filtrowaniu krwi poza organizmem chorego podłączonego do sztucznej nerki. W dializie otrzewnowej natomiast błoną filtracyjną jest otrzewna – jamę otrzewnową wypełnia się płynem dializacyjnym, w którym gromadzą się substancje toksyczne. Dializa, zwłaszcza pozaotrzewnowa, bardzo komplikuje życie pacjenta, dlatego alternatywą jest przeszczep nerki.

uwazam, ze to juz jest

uwazam, ze to juz jest zapalenie pecherza. im szybciej zrobisz badania i to wyleczysz, tym wieksze szanse na brak nawrotow. prouro dobry srodek - bierz dalej, mozesz sobie jeszcze ibuprom kupic i ogrzewac podbrzusze termoforem

Ja mam teraz tak, że

Ja mam teraz tak, że odczuwam straszne parcie na pęcherz a jak idę się załatwić to leci tylko kilka kropelek... Nie boli przy tym wcale ale za to te kropelki takie ciemne lecą i trochę szczypie. Czy to już 'podchodzi' pod zapalenie pęcherza lub cewki? Przemywam na razie rumiankiem cewkę i łykam Prouro. Jutro pewnie się umówię do lekarza ale jak szybko uda mi się dostać, nie wiem.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania