Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Zaparcia

Zaparcia - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Zaparcia - Opis choroby:

Zaparcia czyli trudności w oddawaniu stolca

Jest to choroba jelita grubego.
Z zaparciem mamy do czynienia gdy oddawanie stolca ma miejsce rzadziej niż raz na dobę.

Kto może zachorować?
Zaparcia mogą mieć różne przyczyny do których najczęściej należy siedzący tryb życia, nieprawidłowe odżywianie się, głównie brak błonnika i odpowiedniej ilości płynów w diecie. Inne grupy osób z zwiększonym prawdopodobieństwem występowania zaparcia to osoby starsze, noworodki oraz u kobiety w ciąży. Na zaparcia cierpi około 2 % populacji.
W śród innych przyczyn występowania zaparcia można wymienić: zatrucie, choroby gorączkowe, niedrożność jelit, zwężenie jelit przez naciek nowotworowy lub zapalny, blizny, ucisk z zewnątrz, stres, zatrucie ołowiem i arsenem, po podaniu niektórych leków, jak opium i atropiny, choroby gorączkowe, cherłactwo.

Do zaparcia może także prowadzić wstrzymywanie oddawania stolca. Po pewnym czasie rozregulowuje to rytm pracy jelit powodując jego rozleniwienie. Dolegliwości tej sprzyja stres, stany nerwowe, brak ruchu oraz siedzący tryb pracy i życia. W tym przypadku środki przeczyszczające nie są wskazane. Sprawą zasadniczą jest zmiana trybu życia oraz właściwa dieta.

Leczenie:
Cierpiący na zaparcia powinien unikać pokarmów ciężkostrawnych, tłuszczy zwierzęcych oraz węglowodanów, które zawierają białą mąkę, ponieważ owe pokarmy długo zalegają w jelitach i żołądku. Ponadto należy spożywać odpowiednie ilości błonnika intensyfikującego pracę jelit.
W przypadku zaawansowanego zaparcia stosuje się lewatywę, natomiast najczęściej wystarcza spożycie leków przeczyszczających.

Uwaga! Stosowanie przy zaparciach środków przeczyszczających na ogół tę chorobę utrwala.

Bardzo często przy

Bardzo często przy zaparciach pojawia się też problem wzdęć, wtedy warto sięgnąć po espumisan. A wracając do tematu zaparć, bardzo dobrym sposobem jest wypicie rano przegotowanej wody.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania