Journal of Neuroscience opublikował informację, że na różnice w podejściu do pracy wpływa dopamina i jej aktywność w trzech specyficznych obszarach mózgu.
Badania zostały wykonane przez naukowców z Vanderbilt University metodą pozytronowej tomografii emisyjnej. W badaniu wzięło udział 25 zdrowych osób w wieku 18 do 29 lat, w czym 52 procent stanowiły kobiety.
Badacze, aby określić chęć do pracy, zaproponowali ochotnikom możliwość zarobienia 1 dolara w zamian za przyciskanie guzika w prosty sposób, bądź 4 dolary – za przyciskanie guzika w sposób skomplikowany. Pozwoliło to w ustaleniu chęci do pracy w zamian za wynagrodzenie.
Okazało się, że w przypadku osób bardziej energicznych i pracowitych dopamina uwalniała się w obszarze mózgu który związany jest z motywacją i nagrodą (prążkowie i kora przedczołowa brzuszno-przyśrodkowa). U osób, które są bardziej leniwe, uwalniało się więcej neuroprzekaźnika (dopaminy) w części mózgu odpowiedzialnej za poczucie ryzyka i emocje, części przedniej tzw. wyspy. Było to dla badaczy dużym zaskoczeniem.
Wykonane wcześniej badania z udziałem szczurów pokazały, ze dopamina ma strategiczne znaczenie w poziomie motywacji. U ludzi działa w różnych obszarach mózgu, dzięki czemu determinuje indywidualne różnice w zachowaniu.
Naukowcy informują, że uzyskane wyniki posłużą do określenia sposobów leczenia depresji, problemów z uwagą, schizofrenii i innych problemów związanych z niską motywacją.
Źródło: tech.money.pl
Napisz opinię