Parkinson może być leczony lekami przeciwmalarycznymi

Parkinson, by David Castillo Dominici/www.freedigitalphotos.net

Obecnie nie ma żadnej standardowej metody leczenia, która spowolni lub zatrzyma rozwój choroby Parkinsona - dostępne terapie skupiają się na poszczególnych objawach występujących u danego pacjenta. Teraz, przełomowe badanie z sukcesem zidentyfikowało 2 dostępne leki antymalaryczne, które wykazały obiecujące działanie ukierunkowujące postęp choroby.

Międzynarodowy zespół - w tym członkowie z Nanyang Technological University (NTU) w Singapurze i McLean Hospital i Harvard Medical School w Belmont, MA - opublikowali wyniki swoich badań na łamach Proceedings of National Academy of Sciences.

Szacuje się, że 10 milionów osób na całym świecie żyje z chorobą Parkinsona - postępującym zaburzeniem neurologicznym, które głównie ujawnia się po 40 roku życia, ale również zdarza się u ludzi młodszych. W wyniku postępu choroby, ludzie stopniowo tracą zdolność do kontrolowania swoich ruchów i coraz trudniej jest im chodzić, mówić i troszczyć się o siebie.

Choroba Parkinsona spowodowana jest zakłóceniem funkcjonowania komórek mózgowych (neuronów dopaminergicznych) odpowiedzialnych za uwalnianie dopaminy - chemicznego neurotransmitera, który jest istotny dla układu sterowania ruchem. Komórki stopniowo ulegają pogorszeniu i umierają.

Obecne sposoby leczenia choroby Parkinsona mają na celu zrekompensowanie utraty dopaminy za pomocą leków lub chirurgicznej, głębokiej stymulacji mózgu. Jednak, starszy autor badania Kwang-Soo Kim, profesor psychiatrii i neurologii w McLean Hospital i wiodący ekspert w leczeniu choroby Parkinsona, wyjaśnia:

"Te zabiegi farmakologiczne i chirurgiczne są skierowane na objawy występujące u pacjenta, czyli poprawę sprawności ruchowej we wczesnych stadiach choroby, jednak zabiegi nie mogą spowolnić lub zatrzymać procesu chorobowego."

W badaniu, Prof. Kim wraz ze współpracownikami skoncentrowali się na roli receptora Nurr1, białka mózgu, które jak się sądzi, ochrania komórki dopaminergiczne na 2 sposoby: jest istotne dla rozwoju i ich utrzymania oraz chroni je także przez śmiercią spowodowaną powstałym stanem zapalnym.

Poprzednie badania wykazały, że receptor Nurr1 jako potencjalnym celem, na którym powinny skupić się terapie ukierunkowane na leczenie choroby Parkinsona, ale do tej pory, nikt nie znalazł cząsteczki, która może wiązać się z nim.

Zespół przeanalizował około 1000 leków zatwierdzonych przez Food and Drug Administration (FDA) i znalazł dwa leki przeciwmalaryczne - chlorochinę i amodiachinę - które zwiększają ochronny wpływ Nurr1.

"Nasze badania pokazują również, że dostępne leki można użyć w innym celu, w leczeniu innych chorób, a po znalezieniu kilku takich potencjalnych leków, można je przeprojektować na bardziej skuteczne w zwalczaniu choroby, podczas gdy ich ukierunkowanie zmniejszy ilość skutków ubocznych."

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania