Angina ropna. Czym jest? Jak się objawia?

Dziewczyna na łóżku - zdjęcie partnera

Angina to jedno z najbardziej powszechnych, a przy okazji najbardziej dokuczliwych schorzeń. W przeciwieństwie do wielu innych rodzajów infekcji bakteryjnych i wirusowych, najczęściej chorujemy na nią nie w przejściowych porach roku czy zimą, a latem. Dzieje się tak ze względu na fakt, że drobnoustroje, przez które jest ona wywoływana, mogą pozostawać w organizmie w stanie swego rodzaju uśpienia bardzo długo, a infekcja rozwija się dopiero, kiedy nastąpią odpowiednie ku temu warunki.

 

  1. Czym jest angina ropna?
  2. Objawy anginy ropnej
  3. Przebieg anginy ropnej

 

Na rozwój anginy często odpowiedzialne jest rozszerzenie naczyń krwionośnych obecnych w gardle. W wysokiej temperaturze łatwo jest o ich nagłe oziębienie – na przykład w wyniku zjedzenia lodów lub wypicia zmrożonego napoju. Wówczas następuje ich obkurczenie, co może powodować lokalne niedokrwienie i przyczyniać się do osłabienia odporności na infekcje gardła. Czym jednak jest angina z medycznego punktu widzenia? Jak ją rozpoznać? W jaki sposób przebiega i jakie mogą być jej powikłania?

 

Czym jest angina ropna?

By zrozumieć czym jest angina, najlepiej jest sięgnąć do medycznych definicji. Te mówią, że to schorzenie jest zapaleniem gardła o ostrym przebiegu i podłożu wirusowym lub bakteryjnym. W przypadku dorosłych pacjentów za jej rozwój w zdecydowanej większości sytuacji odpowiedzialne są wirusy – szacuje się, że to właśnie one wywołują od 90 do nawet 95 procent tego typu infekcji.

 

Należy jednak pamiętać, że nazwy „angina ropna” oraz „angina bakteryjna” zarezerwowane są wyłącznie dla infekcji wywoływanych przez bakterie z gatunki Streptococcus pyogenes, czyli paciorkowca beta-hemolizującego grupy A (PBHA). Pomiędzy ludźmi przenosi się on przede wszystkim drogą kropelkową – chore osoby zakażają już po 24 godzinach od kontaktu z nosicielem, a okres zaraźliwości trwa aż do momentu, kiedy wdrożone zostanie leczenie antybiotykiem lub objawy ustąpią samoistnie. W przeciwieństwie do anginy wywoływanej przez wirusy, angina ropna występuje przede wszystkim w tak zwanym sezonie grypowym – od listopada do kwietnia.

 

Objawy anginy ropnej

Objawy anginy zwykle pojawiają się niespodziewanie, a początek choroby jest bardzo gwałtowny. Na szczęście objawy są tyle charakterystyczne, że chory rzadko myli je z innymi, mniej poważnymi schorzeniami i zwykle udaje się do lekarza, który rozpoczyna odpowiednią terapię. Najważniejszym z objawów anginy ropnej jest z całą pewnością ból gardła, który najczęściej okazuje się na tyle dotkliwy, że utrudnia pacjentowi połykanie pokarmów i napojów, a nawet własnej śliny. Do tego dochodzi wydzielanie się ropy z gardła oraz charakterystyczny, obłożony język.

 

Objawom ze strony gardła towarzyszą również inne. Tu wspomnieć należy przede wszystkim o wysokiej, sięgającej czasem nawet 38 stopni Celsjusza, gorączce. Angina ropna może też objawiać się bólem brzucha, nudnościami i wymiotami. Przeczytaj więcej o anginie ropnej na stronie: https://diag.pl/pacjent/angina-ropna-o-objawach-i-przyczynach-choroby/.

 

Przebieg anginy ropnej

Objawy anginy ropnej mogą pojawić się bardzo szybko po zakażeniu – najkrótszy okres wylęgania choroby wynosi około 12 godzin. W niektórych przypadkach może on przedłużyć się do 4 dni. Długość trwania choroby zależy przede wszystkim od wdrożonego leczenia – rozpoczęcie antybiotykoterapii może nie tylko skrócić czas choroby, ale też złagodzić jej objawy oraz zmniejszyć ryzyko zakażania. Co ważne, zapobiega też pojawianiu się powikłań, które, choć rzadkie, mogą być bardzo poważne i objąć między innymi gorączkę reumatyczną lub ostre kłębuszkowe zapalenie nerek.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania