Bioniczne łącza

Robot hand, Victor Habbick / www.freedigitalphotos.com

Bioinżynierowie chcą stworzyć protezy ramion i dłoni, które będą połączone bezpośrednio z układem nerwowym.
Neuronaukowcy D. Kacy Cullen i Douglas H. Smith opracowali interfejs, wykorzystując hodowane w laboratorium włókna nerwowe oraz przewodzące prąd polimery.

Badacze stworzyli swoisty adapter, który u szczurów pozwala połączyć z jednej strony żywe nerwy, a z drugiej włókna przewodzące prąd elektryczny.

Naukowcy wyhodowali neurony w kulturze komórkowej i gdy zaczęły dzielić się na dwa, zwiększali codziennie odległość między połówkami, co powodowało wydłużenie aksonów, które zaczęły rosnąć w obydwie strony i rozciągać się, aby zmniejszyć napięcie. W ten sposób skonstruowali "wydłużacz aksonów".

Najpierw naukowcy wykorzystali tak wyhodowane aksony w żywych mostkach umożliwiających zrekonstruowanie nerwów obwodowych uszkodzonych w wyniku nerwów lub zabiegów chirurgicznych. Okazało się, że aksony wrastały w sparaliżowaną kończynę i pozwoliły szczurom odzyskać sprawność, nerwy zostały zrekonstruowane.

Jeśli naukowcy spowodują, aby nerwy wyhodowane w laboratorium zechciały rosnąć wokół końców przewodzących prąd elektryczny mikrowłókien będzie możliwe utworzenie „żywego mostka” pomiędzy obwodowym układem nerwowym człowieka a protezą. Powolne oddalenie od siebie neuronów spowoduje wydłużenie aksonów. Po wszczepieniu mostka w kikut, aksony gospodarcze zaczną w niego wrastać, umożliwiając przekazywanie sygnałów nerwowych pomiędzy mózgiem i rdzeniem kręgowym a sztuczną kończyną.

Źródło: Świat Nauki, luty 2013

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania