Brak konkretnego białka związany z wczesnymi objawami demencji

old woman, by imagerymajestic / www.freedigitalphotos.net

Naukowcy z University of Warwick w Wielkiej Brytanii twierdzą, że dostarczyli pierwszego dowodu na to, iż brak konkretnego białka- zwanego białkiem MK2/3- jest związany ze wczesnymi objawami demencji. Badacze opublikowali wyniki swoich badań na łamach czasopisma Nature Communications.

W swoim badaniu, naukowcy wyjaśniają jak informacja w mózgu jest transportowana za pomocą chemicznego neuroprzekaźnika uwalnianego z jednego neuronu, który następnie łączy się z receptorami kolejnego neuronu w sieci (nazywanego "neuronem postsynaptycznym").

Kolce wystające z neuronów stanowią centralę w komunikacji i przechowywaniu tych informacji. Białko MK2/3 reguluje kształt kolców w neuronach postsynaptycznych. Neurony pozbawione tego białka mają węższe i dłuższe kolce w porównaniu z prawidłowo funkcjonującymi postsynaptycznymi neuronami, które posiadają MK2/3.

Badacze w swoim nowym badaniu demonstrują, że kształt kolców neuronów bez MK2/3 sprawia, że neurony są mniej zdolne do komunikowania się między sobą.

Zdolność do komunikowania się z innymi komórkami pozwala neuronom dopasować wspomnienia oraz uczynić je bardziej istotnymi dla aktualnej sytuacji. Zniekształcone neurony mają zatem mniejsze możliwości zdobycia nowych wspomnień.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania