Związek znajdujący się w chmielu chroni neurony przed uszkodzeniem

beer, by Idea go/ www.freedigitalphotos.net

W artykule opublikowanym na łamach czasopisma Journal of Agricultural and Food Chemistry możemy przeczytać, że ksantohumol (silny przeciwutleniacz występujący w chmielu) chroni neurony przed uszkodzeniem na skutek stresu oksydacyjnego.

Chociaż na ogół z pośród wszystkich alkoholi doceniano jedynie korzyści płynące ze spożywania wina, teraz do grona alkoholi, które mogą wywierać pozytywny wpływ na organizm człowieka dołączono także piwo.

Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Lanzhou w Chinach. Wykazali oni, że składnik chmielu, ksantohumol - a tym samym składnik wielu napojów piwowarskich - zapobiega negatywnemu wpływowi stresu oksydacyjnego na komórki mózgowe.

Stres oksydacyjny ma u ludzi znaczenie w takich chorobach, jak miażdżyca, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera, a przyczynia się do ich rozwoju właśnie po przez niszczenie neuronów. Dlatego badacze wierzą, że ksantohumol w przyszłości może się okazać pomocny w walce ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi.

Ksantohumol jest to związek należący do grupy flawonoidów, który posiada silne właściwości antyoksydacyjne (4-krotnie większe niż witamina C). Z wcześniejszych badań wynika, że ksantohumol przejawia także działanie antykancerogenne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antymalaryczne.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania