Bloker bólu – INS2

W przyszłym roku w Australii zostaną rozpoczęte testy na ludziach nowego urządzenia które na celu ma blokowa sygnały nerwowe u osób które cierpią na chroniczny ból. Implantable Neuro Sensing and Stimulation (INS2) jest wynikiem kilkuletniej pracy zespołu 10-ciu specjalistów, których badania były finansowane przez największą w Australii organizację badawczą NICTA.

Dr John Parker który jest głównym technologiem NICTA, zaznacza iż istnieją już mechanizmy które blokują ból, lecz są one dużej wielkości – pudełka zapałek. Urządzenie o australijskim pochodzeniu będzie miało wielkość główki zapałki – można będzie dzięki temu wszyć je bardzo blisko rdzenia kręgowego lub konkretnego nerwu przez który odczuwany jest ból. Urządzenie zawiera 1 lub 2 układy scalone które są zamontowane w polimerowym pojemniku szerokości 1,22 mm, a on jest wyposażony w elektryczne przewody. Całość jest wszywana obok docelowego nerwu i łączy się z nim. Implant jest zasilany niewielką baterią, którą doładowuje się w sposób bezprzewodowy, a dzięki temu na zewnątrz ciała nic nie wystaje. Urządzenie ciągle kontroluje i monitoruje prace nerwu i blokuje bólowe sygnały nim dotrą one do mózgu. Istnieje możliwość dostosowania poziomy blokady sygnału względem różnego poziomu bólu.

NICTA nie wyklucza, iż urządzenie możliwe będzie do wykorzystania w przypadkach kontrolowania napadów epilepsji czy drżenia jakie jest powodowane rzez chorobę Parkinsona.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania