Wcześniejsze badania donosiły, że brak snu może spowodować utratę pamięci. Teraz, w badaniu, które jest uznawane za pierwsze w swoim rodzaju, naukowcy z University of California-Irvine (UCI) oraz Michigan State University sugerują, że brak snu może zwiększyć podatność na fałszywe wspomnienia.
Zespół badawczy kierowany przez Stevena J. Frenda z Department of Psychology and Social Behavior (Wydział Psychologii i Zachowań Społecznych) na UCI opublikował niedawno wyniki swoich badań w czasopiśmie Psychological Science.
Badacze spostrzegli, że chociaż brak snu jest związany z zaburzeniami funkcji poznawczych, bardzo niewiele badań analizowało to, czy brak snu przyczynia się do fałszywych wspomnień - przywoływania wydarzeń, które nigdy nie miały miejsca.
"Byłem zaskoczony, że było tak mało empirycznych badań łączących brak snu ze zniekształceniami pamięci w kontekście naocznego świadka."- mówi Steven J. Frenda - "Istniejące badania głównie przyglądały się zdolności do dokładnego zapamiętania listy słów - nie prawdziwych ludzi, miejsc i wydarzeń- u osób pozbawionych snu."
We wstępnym badaniu, Frenda i jego koledzy odkryli, że spanie przez 5 godzin lub mniej w nocy było związane z tworzeniem fałszywej pamięci.
Źródło: Medical News Today
Napisz opinię