Jakie błędy popełniamy, gdy chorujemy

Dziadek u lekarza

Zaczął się sezon przeziębień i infekcji. Właściwie każdy z nas musi się liczyć, z tym że prędzej czy później, raz czy dwa danej jesieni i zimy na coś zachoruje. To normalne i nie ma w tym nic złego. Jednak problemem często jest nasze postępowanie w czasie choroby. Gdyż wieloma zachowaniami możemy zwyczajnie sobie szkodzić, opóźniać swój powrót do zdrowia, a nawet wywoływać groźne powikłania. Co więc robimy źle i na co powinniśmy uważać?

Nie chodzimy do lekarza

Niekiedy kolejki do lekarza są ogromne i trudno znaleźć dla siebie miejsce. Jednak z pewnością warto umówić się na wizytę. Może się okazać, że dopadło nas zwykłe przeziębienie, a może, że właśnie rozpoczyna się znacznie poważniejsza infekcja. Warto również posłuchać rekomendacji lekarza w sprawie leków, a nie decydować się na przypadkowe, które właśnie reklamują na kanale tv, który oglądaliśmy. Domowe sposoby sprawdzą się z kolei przy lżejszych infekcjach, jednak musimy mieć pewność, że to nic poważnego – dlatego należy chodzić do lekarza.

Silne leki przyjmowane bez konsultacji z lekarzem

Jeśli mieliśmy receptę na antybiotyk, jednak poprzednio okazał się niepotrzebny i został w domu, to z pewnością na własną rękę nie powinniśmy podejmować decyzji o jego przyjmowaniu przy kolejnej infekcji. Antybiotyki nie są substancjami obojętnymi dla naszego zdrowia i jeśli lekarz nie zapisze im nam na tę konkretną dolegliwość, to lepiej ich samodzielnie nie przyjmować.

Nadmierne przyjmowanie leków bez recepty również nie jest wskazane. Wiele z nich to jedynie placebo – wszelkie witaminki i syropki dają nam mylne poczucie, że szybciej wyzdrowiejemy, jednak w wielu przypadkach jest to jedynie niepotrzebne wydawanie pieniędzy.

Ulotki są po to, aby je czytać, ale tego nie robimy

Kupujemy lek i przyjmujemy zgodnie z tym, co powiedział lekarz, lub z tym, co przeczytamy na opakowaniu albo jeszcze gorzej, tak jak nam się wydaje. Lekarz bywa omylny, może nie zauważyć alergenu, a opakowaniu są podstawowe informacje. Ulotka może stanowić dla nas ochronę. Dowiemy się z niej, z jakimi lekami nie możemy przyjmować tego nowego i sobie nie zaszkodzimy.

Leki przyjmujemy za krótko lub za długo

Wiele osób odstawia antybiotyk, gdy miną pierwsze objawy. To duży błąd. Lekarz zawsze dokładnie określa ile czasu mamy przyjmować lek i powinniśmy się tego skrupulatnie trzymać, aby nie doprowadzić do pojawienia się powikłań. Z kolei w przypadku leków bez recepty wykazujemy ogrom pewności siebie. Nie czytamy ulotek i zwykle przyjmujemy je za długo.

W czasie choroby nie rezygnujemy z obowiązków

Gdy jesteśmy chorzy, nasz organizm musi odpocząć, dlatego, jeśli chodzimy do pracy, nie tylko narażamy się na to, że choroba potrwa dłużej i będzie cięższa, ale również zarażamy innych i jesteśmy mniej wydajni. Z tego powodu lepiej na kilka dni położyć się w domu i nie szkodzić sobie bardziej.

Niedostateczna higiena

Oczywiście chodzi o to, że niedostatecznie często myjemy ręce. Warto zwrócić na to uwagę, bo to najlepsza profilaktyka wielu schorzeń.

Zamykanie się w domu

To, że jesteśmy chorzy, nie znaczy, że mamy całkowicie zamknąć się w domu i z niego nie wychodzić. Oczywiście długa droga do pracy, przebywanie w niej kilka godzin, nie są wskazane, ale krótki spacer czy wywietrzenie mieszkania przy dobrym samopoczuciu to dobry pomysł. Świeże powietrze się przyda.

Chusteczki nie są wielokrotnego użytku

Gdy mamy katar nie rozstajemy się z nimi. Jednak po każdym użyciu powinny one lądować w śmietniku. Jeśli będą znajdować miejsce w naszej kieszeni czy na stole, to dalej będą źródłem chorobotwórczych drobnoustrojów i będą utrudniać wyleczenie.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania