Czerwone mięso: dobre czy złe dla zdrowia?

mięso czerwone, pexels.com

Czerwone mięso zawiera wiele witamin i składników mineralnych, które są niezbędne dla zdrowej, zbilansowanej diety. Jednak w ostatnich latach, jego reputacja została poważnie nadszarpnięta przez badania sugerujące, że spożycie mięsa czerwonego może zwiększać ryzyko zachorowania na raka i inne choroby. Ale czy spożywanie czerwonego mięsa jest naprawdę dla nas takie szkodliwe?

Czerwone mięso jest definiowane jako pokarm, który pochodzi z mięśni i organów ssaków lądowych. Pojęcie to obejmuje takie rodzaje mięsa jak: wołowina, jagnięcina, wieprzowina, cielęcina, kozina oraz baranina.

W wielu gospodarstwach domowych czerwone mięso jest uważane jako podstawowy artykuł spożywczy, podczas gdy niektórzy z nas na co dzień spożywają wołowinę, jagnięcinę i wieprzowinę w różnych odmianach.

W ciągu ostatnich 10 lat poziom konsumpcji czerwonego na osobę spadł, w Stanach Zjednoczonych w 2014 roku zaobserwowano najniższe spożycie tego typu mięsa od 1960 roku.

Dlaczego wielu z nas ogranicza spożycie czerwonego mięsa?

Wiele z nas nie spożywa mięsa, ponieważ obawia się o dobrostan zwierząt. Wielu z nas decyduje się na spożywanie diety wegetariańskiej lub wegańskiej. A także wiele milionów osób decyduje się spożywać produkty roślinne, ponieważ wierzy są o wiele zdrowsze niż te pochodzące od zwierząt. Liczne badania sugerują bowiem, że jeśli chodzi o zdrowie, dobrze wybrać dietę roślinną. W grudniu 2016 roku, dokument przedstawiający stanowisko Akademii Żywienia i Dietetyki twierdził, że dieta roślinna może obniżyć ryzyko cukrzycy typu 2 o 62%, a także zmniejszać ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Jeśli chodzi o spożycie czerwonego mięsa, rak jest chyba najbardziej ugruntowaną zdrowotną implikacją.
W październiku 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport, stwierdzający, że czerwone mięso jest "prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzi", co oznacza, że istnieją pewne dowody, że może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Dodatkowo, WHO stwierdziła, że przetwory mięsne - zdefiniowane jako "mięso, które zostało przekształcone przez solenie, konserwowanie, fermentację, wędzenie lub inne procesy mające na celu poprawę smaku lub wydłużenie przydatności" - jest "rakotwórcze dla ludzi", co oznacza, że istnieją wystarczające dowody że przetworzone mięso zwiększa ryzyko spożycie raka.

Jaką ilość czerwonego mięsa powinniśmy spożywać?

Pomimo przytłaczających dowodów na to, że spożywanie czerwonego mięsa niesie ze sobą potencjalne ryzyko dla zdrowia, ważne jest, aby pamiętać, że jest ono pełne składników odżywczych. Dla przykładu: część 100-gram surowej mielonej wołowiny zawiera około 25 % zalecanego dziennego spożycia witaminy B-3 oraz 32% zalecanego dziennego spożycia cynku.

Czerwone mięso jest również bogate w żelazo - która jest absorbowane lepiej niż te pochodzenia roślinnego. Mimo to, na podstawie ostatnich dowodów i badań, zaleca się ograniczenie jego spożycia ze względów zdrowotnych.

Amerykański Instytut Badań nad Rakiem, dla przykładu zaleca spożywanie nie więcej niż 18 uncji gotowanego mięsa czerwonego na tydzień, w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka, natomiast wg Instytutu należy całkowicie unikać spożywania mięsa przetworzonego.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania