Buraki - na zdrowie

burak ćwikłowy, by digidreamgrafix/ www.freedigitalphotos.net

Burak – warzywo, które każdego dnia gości na stołach w wielu polskich domach. Jest więc dla nas czymś powszechnym i zazwyczaj nie zastanawiamy się nad jego właściwościami i możliwościami. Od pewnego czasu coraz głośniej mówi się właśnie o pozytywnym wpływie buraków na zdrowie, a jak się okazuje, pomoże nam nie tylko jego spożywanie.

Jakie właściwości odżywcze mają buraki?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że buraki są niskokaloryczne. W 100 gramowej porcji tego warzywa znajduje się zaledwie 43 kalorie. Oprócz tego znajdujemy w nim niewielkie ilości potasu, sodu i tłuszczy. Węglowodany to 10 gram w 100 gramach warzywa, zaś białko 1,6 grama na 100 gram buraka.

Burak to warzywo pełne zdrowia, ponieważ zawiera liczne witaminy, takie jak witamina A, B6, B12, C, D, E i K, oraz składniki mineralne takie jak: magnez, wapń i żelazo.

Komu i kiedy przydadzą się buraki?

Okazuje się, że buraki mają niezwykle szerokie zastosowanie. Przede wszystkim wspomagają układ immunologiczny i mogą pomagać zapobiegać przeziębieniom – wystarczy wypijać szklankę soku z buraków dziennie. Kolejną dobroczynną właściwością buraków jest ich oddziaływanie na układ krwionośny – z tego względu polecane są szczególnie dzieciom oraz kobietom w ciąży, w celu zapobiegania występowaniu anemii.

Mimo wszystko to nadal nie koniec dobroczynnych właściwości buraków. Zawarte w nich substancję, w tym m.in. witamina E, zwana witaminą młodości – spowalniają procesy starzenia się i zmniejszają jego oznaki. Podobne działanie wykazują w przypadku menopauzy. Buraki to również element profilaktyki nowotworów. Obecnie wszyscy jesteśmy nimi zagrożeni, a to powszechne warzywo może zapobiegać ich powstawaniu lub spowalniać rozwój.

Buraki to również ulga w przypadku zgagi, pomoc w obniżeniu ciśnienia krwi, jak również zastrzyk witalności i sił do życia. Specjaliści wskazują również, że spożywanie buraków może zmniejsza negatywne skutki spożywania alkoholu. Nie bez znaczenia jest również zasadotwórcze działanie tego warzywa – oznacza to, że jego spożywanie zmniejsza nadkwasotę w żołądku, tak więc wskazane jest jego spożywanie z takimi mięsami, jak dziczyzna.

Jak wybierać buraki?

Tak, jak w przypadku innych warzyw, tak również buraki w sklepie trzeba umieć wybrać. Okazuje się, że najlepsze są te najmniejsze. Najlepiej sięgać po takiej, których średnica nie przekracza 8 cm. Jest to jedno z powszechniejszych warzyw korzeniowych – mały rozmiar w ich przypadku oznacza, że mniej nawozów sztucznych stosowano w hodowli. Oprócz tego w sklepach znajdziemy różne odmiany buraków, które różnią się pomiędzy sobą m.in. smakiem. W tej grupie zdecydowanie najsmaczniejsze będą Burak Opolski oraz Czerwona Kula.

Kiedy buraków jeść się nie powinno?

Buraki są polecane dla zdrowia, jednak właśnie z medycznego punktu widzenia, u niektórych osób mogą być zabronione. Przykładowo cukrzycy i osoby z insulinoopornością powinny całkowicie wykluczyć to warzywo ze swojej diety ze względu na wysoki indeks glikemiczny. Nie ma tu znaczenia forma podania, gdyż nawet w ćwikle cukru będzie nadmiernie dużo.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania