Co należy wiedzieć przed zdecydowaniem się na noszenie soczewek kontaktowych?

Oko - zdjęcie partnera

Coraz więcej osób decyduje się na noszenie soczewek kontaktowych zamiast okularów. Jest wiele korzyści przemawiających za takim rozwiązaniem. Dla jednych liczy się wygoda, dla drugich kwestia estetyki, a dla jeszcze innych oba te czynniki. Obecnie mamy tak szeroki wachlarz wyboru, że nie ma większego problemu z doborem odpowiednich soczewek. Bardzo ważne jest oczywiście to, aby ich stosowanie przedyskutować najpierw ze swoim lekarzem w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.

Soczewki nie dla każdego?


Zanim zdecydujemy się na noszenie soczewek kontaktowych, należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Nie każdy może pozwolić sobie na rezygnację z okularów na rzecz soczewek. Konieczne jest zatem omówienie tej kwestii ze specjalistą. Jeśli nie jesteśmy w stanie z jakiś powodów przestrzegać wszystkich procedur związanych z użytkowaniem, konserwacją i przechowywaniem soczewek, to z całą pewnością nie będzie to dla nas dobre rozwiązanie. Nie wystarczy ich zdjąć, przemyć pod bieżącą wodą i włożyć do pierwszego lepszego pojemnika. Przeciwwskazaniem są także problemy zdrowotne, które uniemożliwiają czy utrudniają zakładanie/zdejmowanie soczewek (np. artretyzm palców). Nieustabilizowana cukrzyca, nadczynność tarczycy, alergia, astma czy chroniczna choroba dróg oddechowych również są przeciwwskazaniem do noszenia soczewek. To samo dotyczy suchych oczu, problemów z rogówką i zespołu Sjögrena.


Wybór soczewek a długości ich użytkowania


Na rynku dostępne są zarówno soczewki jednodniowe, jak i dwutygodniowe np. soczewki acuvue oasys - https://www.optiva.pl/p,acuvue-oasys-z-hydraclear-plus-6-szt,2015.html miesięczne, kwartalne czy do ciągłego noszenia. Wybór z całą pewnością jest spory, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. W przypadku jednodniowych soczewek nie jest wymagana specjalna pielęgnacja, gdyż każdego dnia zakładamy nowe. Jeśli chodzi o soczewki do dłuższego stosowania, to trzeba pamiętać o ich codziennym zdejmowaniu, przemywaniu specjalnym preparatem i przechowywaniu w odpowiednim pojemniku. Po upływie określonego czasu (dwóch tygodni, miesiąca czy trzech miesięcy) należy wymienić soczewki na nowe. W sprzedaży znajdują się także soczewki do ciągłego noszenia nazywane potocznie day and night. Jeśli ktoś ma tendencję do zapominania o ściąganiu soczewek na noc czy też sprawia mu problem ich pielęgnacja, to warto zdecydować się na takie innowacyjne rozwiązanie.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania