Czy astygmatyzm jest dziedziczny?

Szkła kontaktowe - zdjęcie partnera

Dowiedz się czym jest astygmatyzm, czy przekazujemy go sobie w genach i czy można mu zapobiegać.

Na czym polega astygmatyzm?

Jest to wada wzroku, która powoduje nieostre widzenie obrazów z każdej odległości. Występuje zarówno u krótkowidzów, jak i dalekowidzów. Najczęściej występującym jest astygmatyzm rogówkowy, spowodowany zniekształceniem rogówki. Wydłuża się ona i rozciąga osiągając kształt jajowaty, zamiast jak w przypadku zdrowego człowieka, kulisty. Rzadziej mamy do czynienia z astygmatyzmem soczewkowym. Wywołuje go deformacja lub niewłaściwe ustawienie soczewki oka.
Nie ma reguły co do wieku, w jakim wada może się pojawiać. Czasem dotyka już malutkie dzieci, czasem dopiero emerytów. Jak się objawia? Poza niewyraźnym obrazem, tym dalszym oraz bliższym, często pojawiają się bóle głowy i gałki ocznej. Jeżeli zauważasz takie symptomy u siebie lub kogoś bliskiego, konieczną będzie wizyta u specjalisty i szczegółowe badanie karometrem, by potwierdzić lub odrzucić diagnozę.

Przyczyny astygmatyzmu

Niestety wciąż nie jest znany powód, dla którego dopada nas ta wada. Jednak badania nad tym, czy astygmatyzm jest dziedziczny są jednoznaczne. Jeżeli nie doznałeś urazu oka, a masz stwierdzony astygmatyzm, zapewne ktoś w poprzednich pokoleniach również się z nim zmagał. Krzywizna rogówki jest często ukształtowana na podstawie zapisu genetycznego, który zawdzięczamy swoim rodzicom. Trudno jest zatem mówić o ewentualnym zapobieganiu niezborności, bowiem przeważnie już się z nią rodzimy, tylko nie zawsze od razu daje o sobie znać.

Zapraszamy na https://mojepierwszesoczewki.pl/.

Leczenie astygmatyzmu

Najczęściej leczenie polega na korekcji optycznej, czyli noszeniu szkieł cylindrycznych w postaci okularów lub szkieł kontaktowych. Zapobiegają one łamaniu się promieni światła, które docierają do oka. Stosuje się tu soczewki cylindryczne lub cylindryczno-sferyczne, w zależności od występowania dodatkowo krótko- lub dalekowzroczności. Istnieje również możliwość wykonania zabiegu chirurgicznego z użyciem lasera. Jest to krótki, kilkunastominutowy zabieg, po którym zwykle pacjenci nie wymagają już noszenia okularów ani szkieł. Przy dużej wadzie wciąż może być konieczna korekcja optyczna, jednak ilość dioptrii ulega znacznemu zmniejszeniu.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania