Ćwiczenia mogą wzmocnić efekty chemioterapii

mouse-sennik-mysz-sen-snic-o-myszach-myszy-myszka-biala.jpg

Według nowych badań opublikowanych w American Journal of Physiology ćwiczenia fizyczne mogą wzmocnić działanie zmniejszające guza chemioterapii.

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwania w Filadelfii przeprowadzili doświadczenie na myszach z czerniakiem. Okazało się, że kolejne guzy się zmniejszały, gdy chemoterapię połączono z wykonywaniem ćwiczeń.

Starszy autor badania, profesor Joseph Libonati wraz ze współpracownikami próbowali początkowo dowiedzieć się, czy wykonywanie ćwiczeń przez chorych na raka pacjentów może ich chronić przed uszkodzeniami serca, wynikającymi często ze stosowania przeciwrakowego leku, jakim jest doksorubicyna.

Mimo, że lek jest skuteczny wobec różnych nowotworów, jednym z jego potencjalnych skutków ubocznych są uszkodzenia komórek serca, które w dłuższej perspektywie mogłoby prowadzić do niewydolności serca.

Istnieją dowody na to, że regularne ćwiczenia fizyczne wykonywane przed chemioterapią mogą chronić komórki serca przed szkodliwym działaniem doksorubicyny. Jednak nie zbadano wpływu ćwiczeń wykonywanych w trakcie chemioterapii.

Opis doświadczenia na myszach
Zespół wybrał cztery grupy myszy chorujących na czerniaka. Przez dwa tygodnie: dwie grupy dostały po dwie injekcje doksorubicyny, a dwie pozostałe otrzymały placebo. W między czasie myszy, z jednej z grup poddawanych chemioterapii i z jednej z grup otrzymujących placebo wykonywały plan treningowy w postaci chodzenia na bieżni przez 45 minut, 5 dni w tygodniu. Pozostałe grupy nie wykonywały ćwiczeń podczas leczenia.

Ćwiczenia podczas trwania chemioterapii pomogły w zmniejszaniu guzów, jednak nie zmieniły wpływu doksorubicyny na serce. Po okresie dwóch tygodni, zespół zauważył u myszy poddanych chemioterapii (niezależnie czy wykonywały plan treningowy czy nie) oznaki uszkodzenia serca, które wiązało się z zaburzeniem jego czynności i ze zwłóknieniem tkanki.

Jednak myszy poddane chemioterapii i wykonujące ćwiczenia po dwóch tygodniach terapii miały znacznie mniejsze guzy niż myszy, które nie ćwiczyły.

Fakt, że u myszy z czerniakiem, ruch zwiększył efekty terapii zmniejszającej guzy doprowadził do wniosku, że mimo, iż doksorubicyna wywiera tak samo szkodliwy wpływ na serce to ćwiczenia podczas chemioterapii mają swój pozytywny skutek. Możliwe, że ruch, poprawił przepływ krwi, co z kolei umożliwiło doksorubicynie lepszy dostęp do komórek nowotworowych.

Prof Libonati dodaje, że "jeżeli wysiłek fizyczny pomaga w ten sposób podczas chemioterapii to można byłoby pokusić się o zastosowanie mniejszej dawki leku wraz z ćwiczeniami, a to mogłoby się równać mniejszym skutkom ubocznym."

Źródło: MedicalNewsToday

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania