Czy miedź rozwiąże problem szpitalnych zakażeń?

szpital, by jannoon028 / www.freedigitalphotos.net

Lekarze z Wrocławia poinformowali, że szpitalne powierzchnie, które są wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej 3-krotnie rzadziej zawierają szczepy bakterii. Według lekarzy to wpływa na zmniejszenie liczby szpitalnych zakażeń.

Miedź przeciwdrobnoustrojowa jest specjalnym stopem miedzi, miedzioniklu, brązu i mosiądzu.

Pierwszą placówką, która wyposażyła swój oddział nefrologii w elementy ze wspomnianego wyżej materiału jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu. W roku 2012 na oddziale przeprowadzono remont, podczas którego zamontowano 539 elementów, które były wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej, były to m.in. klamki, uchwyty, deski klozetowe, przełączniki elektryczne, poręcze korytarzowe, poręcze łóżek oraz stojaki na kroplówki.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, Krzysztof Szufranowski powiedział, że do kwietnia tego roku wykonano 900 badań mikrobiologicznych, które potwierdziły, że na powierzchniach wykonanych z miedzi znajduje się 3-krotnie mniej szczepów takich bakterii jak E. coli, S. aureus, K. pneumoniae czy pałeczka ropy błękitnej.

Szufranowski podkreślił, że w celu porównania, wykonano również badania mikrobiologiczne na elementach stalowych i plastikowych .

Badania wrocławskich lekarzy potwierdziły właściwości przeciwdrobnoustrojowe miedzi. Po określonym czasie - odmiennym dla danego patogenu - ilość patogenów się zmniejsza, a w ciągu 3 godzin z powierzchni miedzianych całkowicie znikają. Nie zaobserwowano jednak takiego zjawiska na elementach ze stali lub plastiku.

W latach 2011-2012 podobne badania wykonano w USA. Uczestniczyło w nich 650 pacjentów, z których połowa przebywała w salach wyposażonych w elementy wykonane z miedzi. Okazało się, że u tych pacjentów wystąpiło o 58% mniej infekcji niż u pacjentów, którzy byli leczeni w pomieszczeniach ze standardowym sprzętem.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania